Gyurcsány marad a Fidesz pofozógépe

7 perc

2009.03.26. 12:40

Gyurcsány nélkül, szakértői kormány esetén tárgyalna a Fidesz a szocialistákkal - legalábbis egykor ezt mondta. A helyzet azóta nagyot változott, a Fidesz számára egyedül csak az előrehozott választás fogadható el. Milyen stratégiát várhatunk most a fiatal demokratáktól? Elképzelhető-e, hogy túlfeszítik a húrt? Egyelőre inkább úgy látszik, semmi okuk együttműködni, aratásra készülnek.

A Fidesz előrehozott választásokat akar, miközben a politikai ellenfelek az új kormányfő személyéről egyeztetnek - egyelőre sikertelenül. A legnagyobb ellenzéki párt kijelentette, nem hajlandó tárgyalni a szocialistákkal, s nem kíván szerepet vállalni a tervezett szakértői kormányban sem. A „Gyurcsány nélkül” korábban általuk szabott követelménye már nem elég. Nem lesz kooperáció és nem várt politikai attrakció.

De mi volt a Fidesz álláspontja korábban? Komolyan hajlottak-e egykor az együttműködésre, vagy csak afféle kommunikciós trükk volt, amely a rivális rugalmatlanságát volt hivatott bizonyítani? És vannak új kérdések is. Elképzelhető-e, hogy túlfeszítik a húrt, s visszaüt majd rájuk az együttműködés teljes elutasítása? Mivé lesz a legnagyobb ellenzéki párt kommunikációs stratégiája most, hogy az őstematikát szolgáltató Gyurcsány Ferenc száműzte magát az MSZP-elnöki pozíciójába?

„Az új helyzet nem fogja a feje tetejére állítani a Fidesz kommunikációs stratégiáját. Amögött ugyanis az áll, hogy az MSZP és az SZDSZ hiteltelen, a bajokat a kormányfővel közösen okozták, és ennek csak egy jól kommunikálható jelképe volt Gyurcsány Ferenc” – vélekedik Lakner Zoltán, a Vision Consulting elemzője, aki szerint a leköszönt miniszterelnök képe nem tűnik majd el a jobboldali hírmagyarázatokból. „Akkor is őt fogják majd láttatni egy-egy ügyben, amikor nem feltétlenül az ő személye lenne érvényes a témával kapcsolatban, színen marad, még ha más szerepben is” – mondta a hvg.hu-nak Lakner.

© Kiricsi Gábor


Pedig volt idő, amikor a Fidesz-kommunikáció azt sejtette (kétségkívül csak sejttette), hogy Gyurcsány nélkül bármi elképzelhető. 2006 őszén az MSZP-re helyezett nyomás mellett szakértői kormányt, ötpárti konszenzust és konstruktív együttműködést emlegettek.

Gyurcsány 2004 őszi felbukkanásakor sem rontottak rá egyből: hivatalba lépése után a Fidesz előbb a derűs lekicsinylés hangján igyekezett szólni róla (olyan ő a Fidesznek, akár egy lottóötös), azt sugallva, hogy az új kormányfő könnyű préda nekik. Előtte ugyan az MDF-ből kizárt, Fidesz-közeli csoport próbálta elhinteni azt a képtelenséget, hogy a "nem a választópolgárok által választott új kormányfő" eleve illegitim, de Orbán utóbb korrigált helyettük is: „A Fidesz nem vitatja el a koalíciós pártoktól a miniszterelnök-jelölés jogát, és nem számol az előrehozott választások lehetőségével” – mondta egy Mádl Ferenc államfővel folytatott szeptember eleji megbeszélés után.
Sőt Orbán hozzátette azt is, hogy pártja kész támogatni az új kormányt programja megvalósításában, függetlenül attól, hogy hívják a miniszterelnököt.

Más volt a hangnem

Igaz, 2005-ben januárjában a Fidesz dumakormányként aposztrofálta a kabinetet, de az akkori hangnem a jelenlegihez képest kimondottan kedélyes volt. Pokorni Zoltán egészen pontosan úgy fogalmazott: ha a kormány az ország helyzetét jobbító javaslatokkal áll elő, akkor ahhoz pártja minden támogatást megad, ahogy a Medgyessy-kormány idején is tette. (Mint ismeretes, az ellenzéki Fidesz képviselői megszavazták a száznapos programot.) Egy áprilisi műsorban a pártvezér is kerülte a rosszhiszeműség vádját: „nem gondolom, hogy az ország mai vezetői tönkre akarnák tenni az országot. Azt azonban gondolom, hogy amit tesznek, azzal tönkreteszik az országot" - mondta Orbán.

A piszkos munka Kövér Lászlóra maradt: „Medgyessy-Gyurcsány-kormány politikája hideg fejjel végiggondolt, nemzetellenes koncepció, Gyurcsány Ferenc pedig befutotta pályáját, ennyi tellett tőle, ekkora pusztítást száz év alatt nem tudott senki véghezvinni".
A tett utálható, az ember nem (Oldaltörés)

„A tettéről nagyon rossz véleményem lehet, még utálhatom is a tettét, de az embert sose” – jelenti ki Orbán Viktor 2006 áprilisában. Talán még nem is sejtette, hogy rövidesen minden pardont félretéve pártja és ő maga is szinte mindent megenged magának a kormányfővel szemben. Az őszödi beszéd napvilágra kerülése, a 2006-os forró pesti ősz éles stratégiai és hangnemváltást hoz: az illegitim, gyanúsan vagyont szerzett, a régi rezsimet idéző családi kapcsolatokkal bíró miniszterelnök képét felváltotta a hazug, hataloméhes, népnyúzó, akinek el kell tűnnie. A párt stratégiát vált, és az utcára szólította az embereket. „A kormányfő menesztésének érdekében minden parlamentáris és demokratikus erőt latba kell vetni” - mondta Orbán, aki szerint a magyar kormány legitimitása megkérdőjeleződött. S ha az önkormányzati választások nem szocialista győzelmet hoznak, akkor a parlamenti pártoknak tárgyalások útján új szakértői kormányt kell alakítaniuk.

© Stiller Ákos


Volt ez még így se

„A konfliktus nem bal, illetve jobb, nem az MSZP és a Fidesz között húzódik, hanem az a neve, hogy Gyurcsány Ferenc a magyar politikában”- fogalmazott igen egyértelműen Navracsics Tibor, aki egyedüliként hallgatta végig innentől kezdve a parlamenti kivonulásokkal is megbélyegzett Gyurcsány Ferencet.

2006 októberében Navracsics és a KDNP-s Semjén Zsolt levelet írt a parlamenti frakciók vezetőinek, amelyben a következők álltak: "Magyarországon ma politikai válság van. Mi úgy gondoljuk, a politikai válság megoldását egy, a nemzeti egyetértést megjelenítő, magas szakértelmet képviselő szakértői kormány jelenti, melynek tagjai ötpárti konszenzussal kijelölt és felhatalmazott nem pártpolitikus személyek". Ezek voltak azok az alkalmak, amikor állítólag Bokros Lajos neve is elhangzik a szakértői kormány lehetséges vezetőjeként. Akkoriban Stumpf István, volt kancelláriaminiszter pedig éppen Bokrost ajánlotta miniszterelnöknek egy rádióinterjúban.

Ma már ezt a verziót is elutasítja az ellenzéki párt, s annak idején is vélhetően csak nyomásgyakorlásnak, vagy a szocialista képviselők megnyerésére (az ellenkező oldalról nézve: összezavarására) használta. Nem is gondolhatta komolyan, hogy a vesztét akkor még nem érző többséget adó koalíciós pártok rávehetők egy Fidesz javasolta jelölt kinevezésébe.


A hangnem keményedett

2007 februárjában az Este című műsorban Baló György kérdésére, vagyis hogy a Fidesz tárgyalna-e egy másik szocialista miniszterelnökkel, Orbán azt mondta, "két lehetőség van: vagy lehet a szocialistákkal értelmesen beszélni, vagy másik megoldás felé kell nézni. Ez idáig a szocialisták nem mutattak hajlandóságot az értelmes párbeszédre. Sőt akkor, amikor a szocialistáknak lett volna módja arra, hogy világossá tegyék, a párt nem kíván ekkora tehertétellel nekivágni az ország nehéz válságát orvosló három-négy esztendőnek, akkor ők inkább úgy döntöttek, hogy a saját nyakukba veszik a miniszterelnök összes vétkét, hibáját és mulasztását".

A Fidesz ma nem próbálja ki, hogy lehet-e a szocialistákkal értelmesen beszélni. Pedig Kövér László meglepő módon később még az SZDSZ felé is nyit, csak úgy a maga módján. "Személyes véleményem szerint az SZDSZ a legkártékonyabb szereplője a magyar belpolitikának (...) ennek ellenére hajlandók vagyunk megegyezni bárkivel, hogy az Országgyűlés menessze Gyurcsány kormányát" - mondta tavaly szeptemberben. Kövér László forgatókönyve szerint a lehető legrövidebb időn belül törvényhozási választást kell tartani, addig akár szakértőkből álló ügyvivő kormányt is el tud a Fidesz képzelni - szóltak a tavalyi híradások.

„A Fidesznek egy hivatalos forrása van, ez pedig Orbán Viktor, a többi megszólalás csak folklórelem” – magyarázza Lakner Zoltán arra utalva, lehet, hogy egyes pártpolitikusok engedékenyebb hangot ütnek meg, a végső szót a Fidesz első embere mondja ki.

© Stiller Ákos


A politikai  széljárás valóban nagyot változott. A Fidesz választási győzelme immár biztosnak tetszik, s még a kétharmados parlamenti többségre is megnyílt az esély. Orbán pártja értehetően minél gyorsabban szeretné learatni a krízisnek és a kormány balfogásainak választási gyümölcseit.

Ráadásul azok a bizonytalan szavazók, akik valaha MSZP szavazók voltak, de csalódtak, s volt/van bennük hajlandóság a Fideszre szavazni, nem várják el a polgári szövetségtől, hogy tárgyaljon a szocialistákkal – állítja Lakner Zoltán.

A Fidesz támogatta szakértői kormánynak így tehát ma már lőttek. „Egészen más a helyzet, nem lehet számonkérni, hogy most miért nem hajlanak valamire, amit egy-két vagy több évvel ezelőtt elképzelhetőnek tartottak volna. Olyan ez, mint egy betegség: minden stádiumban más-más gyógyszer segíthet” – véli Wermer András, Orbán Viktor egykori "nem hivatalos" tanácsadója. A Fidesz-kampányokért egykor felelő Wermer szerint az is kérdés, hogy az MSZP által esetleg összegründolt új kormány kitölti-e a maradék egy évet, s egyáltalán milyen társadalmi, politikai támogatottságot tudhat majd maga mögött. Lakner hasonlóképpen úgy véli, a Fidesz jövőbeni kommunikációja a válságkormány, ha lesz, és intézkedéseinek fogadtatásától függ majd. 

„Van idejük kitalálni, hogy mit csináljanak: ha a társadalom megérti a változtatások szükségességét, akkor nagy valószínűséggel nem kifizetődő nekiesni a kormányon lévőknek, nem így, ha népszerűtlenek lesznek, akkor ugyanis folytatódhat a támadó kommunikáció” - magyarázza Lakner. A tervezett megszorítások nagy eséllyel nagyon népszerűtlenek lesznek, s ezt a logikát követve a polgári pártnak, biztos és bizonytalan szavazóiknak sem kell kommunikációs pálfordulással számolniuk. „Nincs okuk együttműködni, egyáltalán nem bizonytalanok és továbbra is magabiztosan kommunikálhatják, hogy hitelvesztett emberek akarnak kormányozni, még ha csak a háttérből teszik is” – mondja Szentpéteri Nagy Richard, a Méltányosság Politikaelemző Intézet szakértője.

Az őszödi hazudozó képe Gyurcsány Ferenc kormányfői távozásáig kitartott. Hazug emberrel és sánta kutyával nem beszél az ember – indokolta Orbán Viktor, miért nem tárgyal a miniszterelnökkel a válságról. Március 14-én pedig „műfaji tévedésnek” nevezte, hogy egy külső, szakértői programról tárgyaljon az Országgyűlés. 

Az is egy lehetőség persze, vélik a baloldalon, hogy a Fidesz kivárja a 2010-es választásokat, a "csomagokat" másra hagyja, de ez azért kevésbé sanszos. "Én nem hiszek abban, hogy egy párt ne akarna választást, s győzelmet - legyen az bármikor"- véli Lakner. Márpedig a Fidesz hosszú böjt után készül kormányozni, ez alatt alaposan felduzzasztotta szavazótáborát. "Magyarországon igazi népszerűséget az ellenzékiség hoz, így van ez 1848-tól kezdve, s a Fideszről is csak akkor derül ki majd, hogy mit tud kezdeni a hatalommal, ha kormányzópozícióba kerül, ám rettentően különböző szavazói igényeket kell majd kielégítenie - legyen ez bármikor, most vagy egy év múlva" - sommáz Szentpéteri Nagy Richard.

Kovács Andrea