Miért alkotmányellenes a családi pótlék? Kiszámoltuk.

1 perc

2009.05.06. 09:29

A hétfőn megszavazott törvénymódosítás szerint 2009. január 1-jétől a családi pótlék oktatási adóterhet nem viselő járandóság. Ez visszamenőleges személyijövedelemadó-kötelezettséget jelent majd a kihirdetést megelőző időre is, mivel az év első felében szerzett jövedelmet is magasabb adósávba kényszerítheti a szeptembertől kapott családi pótlék.

A családi pótlék - ha rábólintanak a végszavazáson - nem szeptembertől, csak jövő januártól alakul át adóterhet nem viselő járandósággá oly módon, hogy a családi pótlék a házastársak között megosztható 50-50 százalékban, az egyedülállók esetében pedig csak 50 százaléka számít bele a jövedelembe. A változás következtében a családi pótlék nem válik adókötelessé, ha azonban a családi pótlékkal rendelkező magánszemélynek más adóköteles jövedelme is van, a családi pótlék összegével megegyező összegű jövedelmét magasabb adó fogja terhelni. Amennyiben marad az eredeti verzió, vagyis szeptemberre visszamenőleg érvényesítenék a családi pótlékkal kapcsolatos módosítást, az alkotmányellenes - állítja Angyal József okleveles adószakértő.

De miért? Ha mondjuk valaki január és április között 1,9 millió forint jövedelmet szerez, májustól nincs jövedelme, csak havonta 20 ezer forint családi pótlékot kap, jövedelme után erre az időszakra 18 százalékos adót fizetne. A 2009. szeptember 1-jétől esedékes változtatás mennyivel növelné az adóalapját? A választ és a többi változást olvassa el az Adózónán.