Szétszedik a HUN-REN kutatóhálózatot: négy központ az ELTE-hez kerül
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Az elnökválasztás eredménye: leszámolás a román politikai elit sok évtizedes korrupt kormányzásával – állapítja meg az Economist szerzője. A The New York Times tudósítója pedig arra számít, hogy megnyugszik Európában a politikai közép.
Éjfél után jelentek meg az első értékelések a román elnökválasztás eredményéről, mivel nagyjából addigra derült ki, hogy a liberális jelölt biztos győzelmet aratott, és hogy ezen már a külföldön leadott voksok sem változtatnak, bár azokat csak ma számolják össze.
Az Economist úgy értékeli, hogy Európa győzött, mert az új államfő nem Trump-szabású populista lesz. A bukaresti polgármester váratlan győzelmet aratott, miközben a világban a demokrácia jövőjét a szabadelvű kozmopoliták, illetve a populista nacionalisták küzdelme szabja meg. Ily módon Románia megerősítheti helyét a földrész fő politikai áramlatában.
Nicusor Dan minden nehézség nélkül aratott sikert, az első fordulótól eltérően a más országokban élő sok millió román ezúttal nem szavazott tömegesen a vetélytárs Simionra, aki a kampány során igyekezett megszerezni Orbán Viktor támogatását. Ám ez kiváltotta az RMDSZ rosszallását, mert a párt magyarellenesnek tekinti a politikust. Az ilyen melléfogások belejátszottak a szélsőséges induló vereségébe.
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Budapest megkapta az azonnali jogvédelmet is.
Ellenzéki össztűz zúdult a Parlamentben a miniszterelnökre.
Ahogy ígérték, az Európai Bizottság bemutatta az orosz gáz és olaj importjának megszüntetésére vonatkozó javaslatát.