Lesz vagyonadó, az APEH önbevallás alapján szedi majd

1 perc

2009.05.21. 14:25

A 2010-től bevezetni tervezett vagyonadó központi adó lesz, amelyet az APEH szed be önbevallás alapján - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón.

Új szja-szabályok
A kormány új szja-javaslatairól itt olvashat, kattintson!
A vagyonadó a 30 millió forintnál értékesebb ingatlanokra, a nagyértékű autókra, a vízi- és légijárművekre terjed ki. A 30 millió forintnál értékesebb ingatlanok esetében 50 millió forintig 0,35 százalék adót kell fizetni, ezen érték felett pedig 0,5 százalékot. Az ingatlan értékének megállapítását értékövezeti besorolással segítik.

A nagycsaládosok, a nyugdíjasok (bizonyos feltételek mellett) és a munkanélküliek kedvezményben részesülnek. A pénzügyminiszter emlékeztetett arra: ingatlanadó jelenleg is van Magyarországon, a lakások 45 százaléka után évente átlagosan 15 ezer forintot fizetnek a tulajdonosok, amit helyi adóként szednek be az önkormányzatok. Ezt egészíti ki a vagyonadó, amelyből levonható lesz az önkormányzatok által kivetett adó. A vagyonadó a pénzügyminiszter szerint 200-250 ezer ingatlant érint.

A kormány az egyszerűsítés jegyében szeretne minél több nehezen adminisztrálható, a vállalkozásoknak sok terhet jelentő kis adótól megszabadulni. Így megszűnik a kulturális járulék, a munkaadói és a munkavállalói járulék, a tételes egészségügyi hozzájárulás, valamint a magánszemélyek és a vállalkozások különadója. Ez nem azt jelenti, hogy ezekre a célokra nem költenek, ezekre a forrást a költségvetés biztosítja majd.

Emellett az adóbevallások rendszerét is szeretnék egyszerűsíteni. Az iparűzési adó (ipa) ezután is önkormányzati bevétel marad, jellegét és mértékét önkormányzati rendelettel szabályozzák, ám a jövő évtől az APEH szedi be és ellenőrzi, s bevallani is az adóhatóságnak kell.

Az illetékek rendszerét is átalakítják. Oszkó Péter szerint olyan illetékmértéket szeretnének meghatározni, amelyet az ingatlanpiac jelenleg el tud viselni, és hosszú távon is segíti a működését. Az illeték általános mértéke 4 százalék lesz, a lakások esetében pedig 2 és 4 százalék. "Azonban elvárjuk, hogy ezt a lényegesen kisebb mértékű illetéket már mindenki megfizesse" - mondta Oszkó Péter.