Harminc bank hitelezését vizsgálják a jogvédők

1 perc

2009.06.23. 08:35

Harminc bank és más pénzintézet lakáshitelezési szokásai ügyében indított vizsgálatokat a Fogyasztói Jogérvényesítő Szervezet - értesült a HavariaPress. A testület azt vizsgálja, hogy milyen módosításokat hajtottak végre az érintett pénzintézetek a lakáshitelek feltételeiben a gazdasági válság kezdete óta.

A Fogyasztói Jogérvényesítő Szervezet (FJSZ) a napokban mintegy harminc, lakáscélú kölcsönt nyújtó pénzügyi intézménynél indított vizsgálatot a hitelfeltételekben bekövetkezett változások kapcsán. A vizsgálat azt kívánja feltárni, hogy 2008 októbere, azaz a gazdasági válság kezdete óta milyen változásokat hajtottak végre a pénzügyi szervezetek a lakáshiteleket illetően, ezeknek mi volt az indoka, és az indokoltságuk objektíve alátámasztható-e.

Kíváncsiak arra is, hogy a fogyasztók érdekeinek mérlegelése hogyan történt a döntéshozatal során, magukat felelős vállalatoknak tartó hitelintézetek figyelembe veszik-e a fogyasztók szempontjait, és ha igen, hogyan, tettek-e lépéseket az ügyfelekre háruló többletterhek könnyebb elviselhetősége érdekében. Kérték a jogvédők azt is, hogy a bankok adjanak számot a nem, vagy nem megfelelően fizető adósok számának alakulásáról is.

A vizsgálatot alapvetően az indokolja, hogy a lakáshitelek feltételeinek tavaly év vége óta tartó szigorításai, a törlesztőrészletek növekedése milliókat sújt hátrányosan, sokakat pedig rendkívül hátrányosan, mégsem történtek olyan, elégségesnek mondható beavatkozások a piaci folyamatokba, melyek megfelelően korlátozták volna a pénzintézeteket abban, hogy az üzleti kockázatuk terheit az egyik legkiszolgáltatottabb fogyasztói rétegre hárítsák. A lakáshiteles fogyasztók ugyanis saját lakhatásukat nyilván csak akkor veszélyeztetik, ha már képtelenek fizetni, ezért a vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a bankok megfelelően kezelték-e a fogyasztók e kiszolgáltatott helyzetét. A Fogyasztói Jogérvényesítő Szervezet a vizsgálat alapján birtokába került információk alapján dönt arról, hogy a fogyasztói jogérvényesítés hol és milyen mértékben szükséges.