Feldobták a romagyilkosságok gyanúsítottjait?

5 perc

2009.08.24. 04:28

A romák elleni támadások gyanúsítottainak elfogását követően napvilágot látott olyan híresztelés is, amely szerint valaki súghatott a rendőröknek, és ez segíthette az ügy megoldását. Találgatások szerint nem kizárt, hogy alku jött létre egy vagy több informátorral. Személye illetve személyük azonban éppúgy titokban fog maradni, mint az, hogy kifizették-e a 100 milliós nyomravezetői díjat. A rendőrség állítja, hogy a telefonhívások elemzésével jutott a gyanúsítottak nyomára.

Az augusztus 20-i ünnepi hosszú hétvége diadalt hozott a rendőrségnek, mert bejelenthették, hogy elfogták a romák elleni sorozatgyilkosságok feltételezett tetteseit. Az öt felnőtt és egy gyermek kivégzését négy férfinak tulajdonítják a rendőrök. A testvérpár, K. Árpád Sándor és K. István Zoltán, valamint P. Zsolt István és Cs. István Csaba mind debreceni lakosok. A hvg.hu rendőrségi forrásokból úgy tudja, hogy mindannyian szélsőjobboldali eszméket vallanak, de sem a környezetükben, sem családtagjaikban nem merült fel a gyanú, hogy közük lehet a sorozatgyilkossághoz.

Támadások és újabb akció
A hvg.hu-t tájékoztató rendőrségi forrás szerint a gyanúsítottak egyetlen szempontot követtek a bűncselekmények helyszíneinek kiválasztásánál. Mégpedig azt, hogy minél egyszerűbb legyen a megközelítése, és minél gyorsabban el tudjanak menekülni onnan. Emellett csak a két órán belül  megközelíthető települések jöhettek szóba. Ezért  nem mentek át az ország más, romák által sűrűbben lakott térségeire, mint Jász-Nagykun-Szolnok megyébe vagy Baranyába.

A rendőrök állítják, a csoport újabb támadásra készült, ezúttal Nógrádban, ezért kellett rájuk lecsapni.  Ez területileg beleiillik az eddigi támadások sorozatába. 
A négy férfit a Buda Környéki Bíróság augusztus 23-án helyezte előzetes letartóztatásba. K. Árpád és K. István esetében a bíróság úgy ítélte meg, hogy a szökés, elrejtőzés mellett fennállhat a tanúk befolyásolásának az esélye, és ezzel az eljárás meghiúsításának lehetősége, valamint a bűnismétlésé is. P. Zsolttal és a 28 éves Cs. Istvánnal szemben viszont csak az első két szempont alapján rendelték el az előzetest, mivel a gyanúsítás szerint ők csak egy-egy bűntettnél voltak jelen. Valószínűleg ők lehetnek azok, akik  - miután Nagycsécsnél véresen komolyra fordult a történet, és két ember életét kioltották a tettesek - nem voltak hajlandók részt venni a további bűncselekményekben. A rendőrök többször elmondták az elmúlt hetekben, hogy a gyilkosságokban való közös részvétel tarthatja ennyire erősen össze az elkövetőket. Ehhez finoman hozzátették, hogy aki a gyilkosságokban konkrétan nem vett részt, azzal külön egyezkedni is hajlandóak, értelemszerűen így bontva meg a csoport egységét.

Bencze József országos rendőrfőkapitány egyébként az augusztus 21-iki sajtótájékoztatóján még arról beszélt, hogy hatan kerülhetnek őrizetbe, de végül is egy nőt és egy férfit nem gyanúsítottak meg a romák elleni bűncselekményekben való részvétellel. A főkapitány elmondta, hogy a négy férfival szemben fennálló gyanúsítás alapja többek között az egyik helyszínen rögzített DNS-minta, amely egyezik az egyik őrizetbe vett férfi DNS-ével. Az elfogás helyszínén, a debreceni Perényi 1. nevű diszkó egyik raktárban több vadászfegyvert találtak a nyomozók, ezeknek szakértői elemzése még tart. Ezen kívül a rendőrségi közlések szólnak térképekről, jegyzetekről, illetve gépkocsikról, amelyeket a házkutatásokon foglaltak le, s amelyek az ügyben még bizonyítékként szóba jöhetnek.

© MTI - Soós Lajos


„Az ügyfelem feljegyzéseit, iratait és a mobiltelefonját vitték el a rendőrök” – közölte a hvg.hu-val Budaházy János, a 33 éves K. István Zoltán védője. Azt állította, védencét sokkolta a váratlan rendőrségi elfogás, gyanúsítás, majd előzetes letartóztatásba helyezés, ezért nem tett egyelőre vallomást, de tagadja a romák elleni támadások elkövetését. „A rendőrség közölte ugyan velünk a DNS-minta egyezését, de azt nem tudjuk még, hogy mely helyszínen rögzítették, így egyelőre erről nem tudunk mit mondani. Ügyfelem, aki rendezett körülmények között él, tisztázni fogja magát. Vallomást szeretnénk majd tenni, mégpedig minél hamarabb.” Budaházy János megjegyezte azt is, hogy K. István ugyan fiatalkorúként követett el bűncselekményeket, ám azok nem erőszakos jellegűek voltak. Az ügyvéd ugyanakkor várja, hogy a rendőrök milyen, az ügyfelére terhelő tárgyi bizonyítékokat tárnak később eléjük.

A sorozat összegzése

A mintegy egy éven át tartó gyilkosságsorozat hat emberéletet követelt. A tettesek 16 lakóházra dobtak Molotov-koktélt, 63 lövést adtak le sörétes és golyós vadászfegyverekből.

A bűncselekményeknek 55 sértettje van, a hat halálos áldozaton kívül öten szenvedtek súlyosabb vagy könnyebb sérülést. Időpontok és helyszínek: 2008. július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon, november 3-án Nagycsécsen, december 15-én Alsózsolcán, valamint idén február 23-án Tatárszentgyörgyön, április 22-én Tiszalökön és augusztus 3-án Kislétán. Tarnabodon, ahol a tettesek benzines palackokat dobtak a település egy utcájának házaira, s több lövést is leadtak, a vizsgálat során három roma fiatalt letartóztattak.  A szakértői vélemények ugyanis igazolták, hogy kezükön lőpor nyomok voltak. A hvg.hu úgy tudja,  a legújabb fejlemények nyomán a három fiatalt szabadon bocsátják. 

Erre kíváncsi egy másik gyanúsított, a 30 éves P. Zsolt István ügyvédje Lőrincz Márton is. „Ügyfelemet a tavaly nyáron, Galgagyörkön történt támadás miatt több emberen elkövetett emberölési kísérlettel gyanúsítják. Azt viszont nem közölték, hogy P. Zsoltnak milyen szerepe volt a bűncselekményben. Ügyfelem tagadja, hogy bármi köze lett volna a történtekhez, érdemi vallomást egyébként nem tett.”

Szintén nem tudta megmondani a hvg.hu-nak a 42 éves K. Árpád ügyvédje, Ruzsbaczky Nóra, hogy milyen bizonyítékai vannak a rendőrségnek ügyfelére vonatkozóan. „Védencem tagadja a gyanúsításban szereplő bűncselekmények elkövetését, érdemi vallomást nem tett, de hajlandó válaszolni a nyomozók kérdéseire.” Az ügyvédnő hozzátette, nem tudni, segített-e a rendőröknek valaki információval.

A hvg.hu bizonyos forrásokból úgy értesült,  nem biztos, hogy a rendőrség aprólékos nyomozása vezethetett eredményre, hanem inkább a kitűzött százmilliós nyomravezetői díj. Ennek alapján a már meglévő információkat ki tudták egészíteni az informátor révén, így találtak rá a keresett autóra és telefonra. A rendőrség ugyanakkor "hosszan tartó elemzésekkel" magyarázza a gyilkosságokkal gyanúsítottak lebukását. Elhangzott olyan nyilatkozat is, miszerint "régóta figyelték a tetteseket", de ezt később cáfolták. 

Különös, hogy a diszkóból  – a rendőrök rajtaütése után – az egyik gyanúsított is távozhatott, a  másik 200 vendéggel együtt. Nem sokkal később – a hvg.hu értesülései szerint – az egyik alkalmazottat kérték meg arra, hogy hívja a mobilján, és hívja vissza a szórakozóhelyre. Feltételezhető, hogy ha az illetővel kapcsolatban a nyomozóknak eleve konkrét információi vannak,  nem engedik ki a szórakozóhelyről.  Ez azt  valószínűsíti, hogy  "ablakon berepülő"  füles vezethette  nyomra a rend őreit. Ebben az esetben államtitoknak számító, vádalku-jellegű megegyezés jöhetett létre, aminek fontos része az informátor személyének védelme. Az ő kilétével együtt pedig az is titokban maradhat, hogy a rendőrség az eddigi legnagyobb nyomravezetői díjat kifizette-e, vagy visszavonta, ahogy a hivatalos nyilatkozat állítja.