Lejárt a klímahatáridő, maradtak a koppenhágai ígéretek

1 perc

2010.01.31. 07:43

A klímavédelem szempontjából legfontosabb szereplők – az USA, az Európai Unió és Kína – mindegyike elküldte kibocsátás-csökkentési vállalásait az ENSZ-nek a koppenhágai megállapodásban megszabott január 31-i határidőig. A számokból kiderül: mindegyikük maradt a decemberi megállapodás előtt vagy alatt tett, a vártnál kevésbé ambiciózus ígéreteinél.

Az ENSZ Klímaügyi Keretegyezményének (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC) titkárságához múlt pénteken elküldött nyilatkozat szerint az Egyesült Államok azt vállalja, hogy 2020-ig 17 százalékkal csökkenti kibocsátását a 2005-ös szinthez képest, hozzátéve ugyan, hogy a kibocsátás-csökkentés végleges mértékéről az amerikai törvényhozás dönthet majd.

Az EU soros elnökségét ellátó Spanyolország egy nappal korábban közzétett nyilatkozata szerint a 27 tagú EU 2020-ig továbbra is az üvegházhatású gázok kibocsátásának 20 százalékos csökkentését vállalja egyoldalúan az 1990-es szinthez képest, illetve változatlanul készen áll arra, hogy ennek mértékét 30 százalékra emelje abban az esetben, ha a többi jelentős kibocsátással rendelkező fejlett állam is hasonló erőfeszítéseket vállal. 

Nyilatkozatában mind az USA, mind pedig az EU megerősítette azt is, hogy elfogadja a tavaly decemberi koppenhágai megállapodást, igaz ugyan, a megállapodás szerint a jelenlegi kibocsátás-csökkentési vállalások nem kötelező érvényűek.

A 85 országból több mint 400 civil szervezetet tömörítő Climate Action Network (CAN) amerikai egységének összesítése szerint a január 31-i határidőig 29 ország tette (vagy teszi) közzé a kibocsátás-csökkentésre vonatkozó vállalásait, köztük India, Kína, Brazília és Dél-Afrika is, amelyek a koppenhágai megbeszélések során közösen álltak ki a fejlődő államokat érintő kötelező érvényű kibocsátás-csökkentési célok elfogadása ellen.

Kína, amely Indiához, Brazíliához és Dél-Afrikához hasonlóan hangsúlyozta, hogy az ENSZ-nek eljuttatott kibocsátás-csökkentési vállalásai önkéntesek, „törekedni fog” arra, hogy GDP-arányos széndioxid-kibocsátását 40 és 45 százalék közötti mértékben csökkentse 2020-ig a 2005-ös szinthez viszonyítva – számolt be a tervekről a Reuters.

A hírügynökség szerint ez azt jelenti, hogy a kínai kibocsátás továbbra is növekedni fog, de mértéke nem éri majd el a gazdasági növekedés mértékét. A jelenlegi kínai vállalások egyébként egybeesnek a Peking által még tavaly, a koppenhágai csúcs előtt meghatározott célokkal – emlékeztet a Reuters.