Mit terveznek a vállalatok idén? – felmérés

2 perc

2010.03.12. 11:30

A vállalatok növekedési terveiben ismét kiemelt helyet kapnak a humántőke-fejlesztési intézkedések – beleértve új szakértői pozíciók létrehozását –, valamint a HR üzleti szempontból való jobb kihasználása és ennek mérése. Ugyanakkor megmaradtak a termelékenység elégtelenségével, a munkaerő megfelelőségével és az emberi erőforrás politikák következetes megvalósításával kapcsolatos aggályok – derül ki a Hewitt Associates felméréséből.

Az European HR Association számára készített HR Barometer felmérés alapján a termelékenység növelése és a vezetőfejlesztés vált kiemelten fontos kérdéssé a vállalatok számára. "Az idei felmérés eredményei azt mutatják, hogy a vezető HR szakemberek 2010-et az átmenet évének látják, amikor a cégek versenyképességük javítására törekszenek és felkészülnek a válság utáni helyzetre. Ennek megfelelően igyekeznek egyfajta egyensúlyt kialakítani a védekező jellegű és a növekedést segítő lépések között. Előbbiek közé sorolhatók a termelést, a munkaerőhöz kapcsolódó költségeket és a kapacitást csökkentő intézkedések, míg utóbbiakra példa a termelékenység növelése, a tehetség- és vezetőfejlesztés javítása és az összeolvadási, illetve felvásárlási lehetőségek folyamatos keresése" – mondta Leonardo Sforza, a Hewitt Associates európai ügyekért felelős vezető tanácsadója.

A válaszadók pozitívan látják 2010-es lehetőségeiket, ugyanakkor a növekedés mértékét illetően megoszlanak a vélemények. A létszámcsökkentéssel számoló vállalatok aránya továbbra is magas (44 százalék), de ez a szám jelentősen elmarad a tavalyitól (71 százalék). A létszámbővítést tervező vállalatok aránya 8 százalékról 20 százalékra emelkedett egy év alatt, a résztvevők 37 százalékánál pedig változatlan maradt a foglalkoztatottak száma. A cégek a bevételek és befektetések tavalyinál nagyobb mértékű növekedésével számolnak. Az új befektetéseket tervező vállalatok aránya 4 százalékról 16 százalékra nőtt, míg a befektetések visszafogása mellett döntő cégek aránya 34 százalékról 16 százalékra csökkent tavaly óta.

Majdnem minden résztvevő utólag is értékelte a cég 2009-es válságkezelő intézkedéseit. A válaszadók 62 százaléka saját bevallása szerint a kitűzött célok több mint felét elérte, 27 százalék pedig mindet sikeresen megvalósította. Csak a vállalatok 4 százaléka nem tudta teljesíteni terveinek nagy részét. Bár a résztvevők felénél még mindig folyamatban van a létszámcsökkentés, a recessziót követő intézkedések között első helyen áll a termelékenység-növelés módjának meghatározása és megvalósítása. A vállalatok idén is kiemelt figyelmet szentelnek a tehetségek felvételének (52 százalék), a célzott vezetőfejlesztésnek (49 százalék), amely az üzleti tervekben történt hangsúlyeltolódásra utal. Ez a két terület kapott az előző évhez képest sokkal több figyelmet, 20 százalékkal többen említették őket.

A 2010 és 2012 közötti időszak három legfontosabb HR kérdése változatlan. Az alapvető humántőke területek még nagyobb hangsúlyt kapnak, ide tartozik a vezetőfejlesztés (a válaszadók 46 százaléka említette), a dolgozói elkötelezettség (39 százalék szerint) és a tehetségek megtartása (32 százalék szerint). Negyedik prioritásként megjelent a HR tevékenységek értékelése és a hozzáadott üzleti értékének vizsgálata. A leggyengébb területek, azaz ahol a tényleges tevékenység a legnagyobb mértékben marad el a tervtől a következők: HR mérőszámok (77 százalék), munka-magánélet egyensúly programok (75 százalék), generációk közötti különbségek kezelése (62 százalék), nemzetközi HR politikák következetessége a vállalaton belül (62 százalék) és a kommunikáció az alkalmazottak felé (59 százalék). A kérdőívet kitöltők többsége 3 éven belül jelentős változásokra számít a HR képességeket és kompetenciákat illetően, különösen a változáskezelés, a működési folyamatok és a vezetők kérdését illetően.

A felmérés során 16 országban európai székhelyű vállalatok HR vezetőit és HR vezetőségi tagjait kérdeztük meg. 70 vállalat vett részt, 68 százalékuk tőzsdén jegyzett cég. Együttes alkalmazotti létszámuk meghaladja a 3,7 millió főt, együttes bevételük pedig a 600 milliárd eurót.