Fordulat a szomszédságpolitikában - Szlovákul állunk

1 perc

2010.06.02. 16:46

Új külpolitikai doktrínát hirdetett a külügyminiszter a szomszédos országokhoz fűződő kapcsolatokban. A szlovák–magyar viszony elmérgesedése az új politika buktatóit is jelzi – derül ki a friss HVG címlapsztorijából.

„Az új magyar nemzetpolitika alapja csak annyi: ne bántsd a magyart” – mondta a parlament külügyi bizottsági meghallgatásán Martonyi János külügyminiszter. Ez azt jelentené, hogy a kisebbségi magyarok normalizált helyzete lesz a jószomszédi viszony előfeltétele.

Az önmagában legitimnek mondható elképzelés persze rengeteg buktatót rejt magában. Például a határon túli szervezetek vagy a magyar kormány állapítja-e meg, hogy az adott kisebbség helyzete rendezett, vagy sem? 1998 után például a magyar kormány elfogadta, hogy a szlovákiai Magyar koalíció Pártja a Dzurinda-kormányba való belépés érdekében hivatalosan is lemondott a Benes-dekrétumok kérdésének feszegetéséről, illetve az autonómiáról, amelyek pedig az Orbán-kabinet nemzetpolitikájának részét képezték.

Egyébként a Fideszen belül most is hallatszanak olyan érvek, melyek szerint azért sem volt értelme a kettős állampolgárság ügyét a szlovák választások utánra ha-lasztani, mert könnyen elképzelhető, hogy a magyar pártok kormányba kerülésének feltétele lett volna ennek a kezdeményezésnek a hivatalos elutasítása, tehát a feszültség úgy is megmaradt volna. Az is kérdés, hogy a politikailag tagolt magyar kisebbség versengő szervezetei közül melyiknek a véleményét veszi figyelembe a budapesti vezetés.

A határon túli magyar vezetők véleményének figyelmen kívül hagyása – mint ahogy az most a Magyar Koalíció Pártjával megtörtént – viszont gyengítheti a magyar külpolitika érdekérvényesítő képességét is, hiszen ők azok, akik a többségi társadalommal el tudják fogadtatni a kisebbségek érdekében tett lépéseket.

Mindenesetre süket fülekre találtak az Országházban a – Fidesz-ellenességgel nem vádolható – Duray Miklós, a Magyar koalíció Pártjaalelnökének szavai: „akinek van nemzetstratégiája, és konkrét célokat követ, nem elég, ha világgá kiált egy jelszót. Le kell ülnie az asztalhoz, s megfontoltan, minden körülményt mérlegelve kell kidolgoznia a stratégiát, hogy ne ártson azoknak, akikért a jó szándék megfogalmazódott, mert a célokat nem lehet úgy elérni, hogy közben szétrombolom a hozzájuk vezető utakat.”

Az összeállítás teljes szövege a csütörtöki HVG-ben olvasható.