A mai fiatal demokraták lehetnek az annyira már nem fiatal és nem demokrata Fidesz veszte?
A legfiatalabb választók már az Orbán-rendszerben szocializálódtak, és vele szemben is határozzák meg magukat. Az ifjúság azt követeli, amiből hiány van: liberális demokráciát, környezetvédelmet. Az önkormányzati voksolás csak megmutatta a NER stratégiai problémáit.
Felgyorsult az önkormányzati választások után a Fidesz támogatottságának eróziója a legfiatalabbak körében. Pedig október 13-a óta a kormánypárt és holdudvara másról sem beszél, mint arról, hogyan tudná visszaszerezni a hol hálátlannak, hol pedig hagyományos módon már el nem érhetőnek leírt korosztályt.
Egyenesen sokkolóan hathat a Fidesz vezetésére, hogy a Závecz Research őszi mérései szerint a megyeszékhelyeken élő 18–25 évesek között 18,5 százalékra zuhant a kormánypártot választók aránya. Összehasonlításul: az ugyanezekben a városokban élő összes szavazónak a 30,5 százaléka fideszes. A magyar választási rendszert úgy sikerült a fülkeforradalmat követően megerőszakolni, hogy a legerősebb kisebbség uralásával a Fidesz az egész országot kontrollálni tudja.
20 százalék alá csúszva viszont már nincs bűvésztrükk, ami koalíciókényszer nélküli többséget varázsol a cilinderből.
Mi okozta hát annak a pártnak a drámai népszerűségvesztését, amely nevében hordja a „fiatal” jelzőt? A választ a legtöbben abban keresik, hogy immár Orbán Viktor képviseli azt a korosztályt, amellyel szemben a legfiatalabb magyar választópolgárok meghatározzák magukat.