Európa Tanács: Aggasztó, hogy Magyarországon nem létezik valódi önkormányzatiság
A nemzetközi szervezet harmadik alkalommal készített jelentést a helyi önkormányzatok helyzetéről, de valódi pozitívumokat csak Budapest és a nemzeti kisebbségek esetében tudtak felsorolni.
Növekvő centralizáció, hatékony konzultáció hiánya és a központi kormány jelentős beavatkozása az önkormányzati funkciókba – röviden összefoglalva ezekre figyelmezteti Magyarországot legújabb jelentésében az Európa Tanács (ET).
A strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet harmadik alkalommal vizsgálta meg a magyar önkormányzatiság állapotát, a szervezethez tartozó Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának jelentéstevői pedig nemhogy javulásról, sokkal inkább egy aggasztó folyamatról számoltak be a ma kiadott dokumentumban.
A központi kormány növekvő befolyása mellett a jelentés azt is kiemeli, hogy a helyi önkormányzatok nem rendelkeznek megfelelő anyagi forrásokkal és nem tudnak „minőségi személyzetet” felvenni.
„Aggódunk amiatt, hogy valódi regionális önkormányzati szint nem létezik Magyarországon, mivel a megyék szinte egyáltalán nem rendelkeznek jelentős kompetenciákkal és nem élveznek semmilyen pénzügyi autonómiát” – mondta Marc Cools, az Európa Tanács belga jelentéstevője.
A dokumentum ugyanakkor nemcsak negatívumokat tartalmaz:
kifejezetten pozitívan értékeli, hogy Budapest „különleges státusszal” rendelkezik.
„A helyi önkormányzatok emellett szabadon társulhatnak, hogy érvényesítsék az érdekeiket, és a nemzeti kisebbségek is létrehozhatnak önálló helyi önkormányzatokat, hogy védjék és előmozdítsák kulturális identitásukat” – írják a jelentéstevők, akik 2019 márciusában jártak Magyarországon.
Az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa a jelentés alapján arra hívta fel a magyar kormány figyelmét, hogy
- fordítsa vissza a központosítást, különös tekintettel az önkormányzati kompetenciák átruházását az államra,
- korlátozza az állami beavatkozást a helyi feladatok ellátásába,
- erősítse a megyék kompetenciáját és anyagi helyzetét,
- vezessen be számukra fair és hatásos konzultációt,
- biztosítsa, hogy a helyi önkormányzatok megfelelő munkaerőt tudjanak alkalmazni,
- és legyen arányos az ellenőrzésük.
A jelentésben arra is felszólítják a kormányt, hogy tegye lehetővé az önkormányzatok számára a helyi adók megállapítását, hogy megerősíthessék a költségvetésüket, valamint hozzon létre igazságos és átlátható mechanizmust a helyi önkormányzatoknak szánt támogatások elosztására.