Bíróság mondta ki: nem felelősek az amerikai cégek a rabszolgamunkáért

1 perc

2021.06.18. 12:42

Az amerikai legfelsőbb bíróság döntése alapján a nagy kakaófelvásárló vállalatok nem vonhatók felelősségre, ha rabszolga- vagy gyermekmunkával állítják elő az alapanyagot.

Hat afrikai férfi elvesztette az amerikai nagyvállalatok ellen indított perét. A bíróság ítélete alapján a vállalatok nem vonhatóak felelősségre a beszállítóik rabszolgatartása miatt – írja a BBC.

A pert indító férfiak mind volt rabszolgák, akiket Maliből szállítottak az elefántcsontparti kakaóföldekre a kereskedők. Állításuk szerint a nagy vállalatok, mint a Nestlé USA és a Cargill tisztában vannak vele, hogy a farmokon gyermek- és felnőtt rabszolgák szedik a kakaóbabot, mégsem tesznek semmit.

A legfelsőbb bíróság 8-1 arányban döntött a cégek ártatlansága mellett, ők ezt azzal indokolták, hogy az eset az USA határain kívül történt. Bár pénzt és technológiát biztosítanak a farmoknak, nincs igazolható bizonyítéka annak, hogy az alkalmazás módszereihez közük lenne. A vállalatok szerint az Afrikában lévő helyzetért kizárólag az emberkereskedők és a rabszolgákra vigyázó őrök felelősek.

A férfiak ugyanakkor azzal érveltek, hogy a nagyvállalatoknak érdekében áll a rabszolgaság fenntartása, mivel az alapanyagárakat csak így tudják alacsonyan tartani, ezzel is növelve profitjukat. A per során arról beszéltek: 12-24 órás műszakokban dolgoztatták őket, fegyveres őrök vigyáztak rájuk az alvóhelyeiken, hogy megakadályozzák a szökésüket, és enni ugyan adtak nekik, de ezen felül nagyon kevés pénzt kaptak.

A világ kakaótermésének 70%-át Afrikában állítják elő, és ennek nagy részét Amerikába exportálják. Az elefántcsontparti és a ghánai kakaóföldeken a becslések szerint 1,56 millió gyermek végez rabszolgamunkát.

A Nestlé nyilatkozatban határolódott el a gyermekmunkától, és céljának tekinti a rabszolgamunka elleni harcot a kakaóiparban.