Nemzetközi lapszemle: A Putyinnak pukedliző volt osztrák külügyminiszter újabb botránya

8 perc

2022.09.06. 08:55

Amikor megszólal az orosz csengő, az európaiak azon nyomban a legrosszabbra készülnek, pedig az orosz elnöknek gyengül a zsarolópotenciálja. Zágrábban úgy tudják, a horvát kormány beintett a magyar milliárdos, Jellinek Dánielnek. Válogatás a világsajtó írásaiból.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Egyre nő a tömegek dühe a magas energiaárak miatt Kelet-Európában

A kemény kézzel kormányzott Magyarországon is voltak már nyilvános tiltakozások, pedig Orbán tavasszal meg tudta erősíteni pozícióit a választáson. Ám az egész régióban várhatóan csak romlik a helyzet, mivel igazából nincs alternatíva az orosz energiaforrásokkal szemben. Viszont több helyütt is ingatag koalíciós kormány van hatalmon, megugrik az infláció, ezzel szemben gyengül a növekedés, nagy a függés az orosz szénhidrogénektől, ráadásul erősödik a Putyin-barátság. Mindez pedig csak destabilizál.

A Fitch szerint Romániát leszámítva a kiszolgáltatottság az utóbbi időben még kritikusabb lett. A magyarokra, szlovákokra és csehekre jelentős bizonytalanság vár, mert nem tudják, hosszú távon honnan pótolhatnák az oroszoktól kapott mennyiséget, és a bizonytalanságba beleértendő az is, hogy mekkora költségekkel jár új vezetékek építése.