Tompa Andrea: Bennem egy feltételes igen van az eutanáziával kapcsolatban

10 perc

2023.11.25. 10:30

Van morális jogunk ahhoz, hogy ne szenvedésben, fájdalomban és tehetetlenségben kelljen léteznünk - mondta a hvg360-nak adott interjúban Tompa Andrea író, akit Karsai Dániel strasbourgi pere előtt kérdeztünk. Beszélt arról, hogy mitől feltételes az igenje, meddig háríthatnak az emberek és mit gondol arról, hogy Gulyás Gergely jobbulást kívánt Karsainak.

hvg360: Milyen hatása lesz ön szerint Karsai Dániel ügyének?

Tompa Andrea: Nagyon fontosnak tartom Karsai Dániel kezdeményezését, azért is, mert – az interjúi alapján úgy látom, - egy megfontolt és szelíd emberről van szó, aki körültekintően, gondosan beszél és gondolkodik önmagáról, betegségről, és arról a jogi folyamatról, amit elindított.

Elsősorban arra hegyezte ki a kérdést, hogy jogot akar formálni az életvégi döntései meghozatalához, még ha most nem is biztos benne, hogy mi lesz az.

Ugyan nem eutanáziáról beszél, de láthatóvá teszi annak a kérdését, és ezzel remélhetőleg elindít egy társadalmi párbeszédet.

Emellett láthatóvá teszi azt is, amit a mi társadalmunk, és tulajdonképpen az egész nyugati világ lehetőség szerint eltüntetne a szemünk elől: magát a halál, az elmúlás jelenlétét. Erről sem beszélni, sem gondolkodni nem tudunk most. Karsai megszólalása viszont emlékeztet minket arra, hogy mindannyiunknak életvégi döntéseket kéne hoznia, mikor még belátó- és cselekvőképesek vagyunk.

Tompa Andrea///Gulyás Gergely nagyon cinikus volt a kormányinfón, mikor jobbulást kívánt.
Fazekas István

Amikor tavaly az Örkény Színházban bemutatták az eutanáziáról szóló Isten című darabot, naivan azt képzeltem, hogy ez majd elindít egy társadalmi párbeszédet. Ez nem történt meg, mert egy színházi előadás rendkívül szűk keretek között marad, és nem tud társadalmi vitát létrehozni.

Eutanázia-vita
November 27-én kezdődik Strasbourgban a méltóságteljes halálhoz való jogáért küzdő Karsai Dániel alkotmányjogász pere. Az ALS-sel diagnosztizált Karsai Dániel halálos beteg. A HVG a per előtt vitát kezdeményezett, törekedve arra, hogy átfogó képet mutasson az életvégi döntésekkel és az eutanáziával kapcsolatos dilemmákról, gondolatokról, illetve a Mediánnal felmérette az eutanázia társadalmi támogatottságát. A sorozat részeként olvashatják Kis János filozófus esszéjét, illetve Beer Miklós, a Váci Egyházmegye nyugalmazott püspöke, Csányi Vilmos Széchenyi-díjas biológus, biokémikus, etológus, Csikós Ágnes palliatív szakorvos, a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület tisztségviselője, Hegedűs Zsolt ortopéd sebész, a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának elnöke, Tompa Andrea író, Tóth Gábor Attila egyetemi oktató, alkotmányjogász, bioetikus és Visky András író, egyetemi tanár gondolatait. A sorozat minden megjelent részét itt olvashatja.

hvg360: Illetve az Örkény Színházba járók körén belül maradt, kizárólag.

T. A.: Nem olyan világban élünk, hogy egy rendkívül fontos és csodálatosan megcsinált, a magyar valóságra adaptált színházi előadást műsorra tűzzön a közmédia, majd utána izgalmas vitákat rendezzen.

Számomra az is az ország működéséről szól, hogy Karsai Dániel Facebook-posztja sokkal nagyobb impakt faktorral (nagyobb hivatkozással) járt, mint az előadás.

Egyébként nem véletlen említettem a közmédiát, szerintem Karsainak ott kellett volna megjelennie. Ezt most egy Partizán-interjú helyettesíti.