Arisztokraták, csempészett kályhák és a 149-es busz: nézzen be velünk a 100 éves brit nagyköveti rezidenciára
A Scitovszky-család francia stílusú otthonából lett a brit nagykövet mindenkori rezidenciája a budai Fillér utca és Lorántffy Zsuzsanna út sarkán álló, idén 100 éves villa. Az évfordulón arisztokrata mindennapok, családi veszekedések, eltűnt festmények, II. Erzsébet látogatása és egy jól sikerült blöff történetébe eredtünk.
Amikor 2019 áprilisában a Christie’s aukciósház árverésén felbukkant László Fülöp két rég nem látott festménye, a Londonban letelepedett magyar portréfestő hagyatékát gondozó alapítvány vezetője azonnal tudta, hogy valami egészen különlegesre bukkant.

A festménypár nem volt más, mint Scitovszky Tibor egykori külügyminiszter és felesége, Hódosi Hanna 1927-ben készült portréja, melyek akkor tűntek el a nyilvánosság elől, amikor a házaspár Budapestről 1946-ban az Egyesült Államokba emigrált. A képeket látva az alapítvány vezetője a brit kormányépületekben található kollekciókért felelős hatósághoz fordult segítségért, mely a brit külügyminisztérium közreműködésével sikerrel licitált és megvásárolta a portrékat. Nekik köszönhető az is, hogy 2019 óta a két festmény ismét a budai Scitovszky-villa falát díszíti.

Hogy ehhez miért a brit kormányra volt szükség és a képek hogyan és miért kerültek vissza Budapestre, legalább annyira lenyűgöző történet, mint felbukkanásuké.
Francia villa a budai rózsakertekben
Ha ma ellátogatunk a II. kerületi Fillér utca és a Lorántffy Zsuzsanna út sarkára, a buszmegállóból első látásra talán csak a letakart kerítést vesszük észre. Pár lépéssel arrébb viszont már a neobarokk Scitovszky-villa bejárata és a kertben lengedező brit zászló is feltűnik. Utóbbi nem véletlen: az épület 1950 óta hivatalosan a mindenkori brit nagykövet rezidenciája és 1968 óta az Egyesült Királyság tulajdonában áll. Megépítésének 100. évfordulóján pedig szintén a brit követség volt az, mely megnyitotta előttünk a kapukat, és végigvezetett minket évszázados történelmén.


A villát 1925-ben Scitovszky Tibor építette, aki néhány hónapig a Bethlen-kormány külügyminisztere is volt, majd a Magyar Általános Hitelbankot vezette. Scitovszky tanulmányait Bécsben, később a párizsi Sorbonne-on végezte, innen eredt szeretete az osztrák és a francia barokk építészet iránt. A helyszín kiválasztása sem volt véletlen, az 1920-as évekre a Rózsadomb divatossá vált a budai elit köreiben, ebben az időben több elegáns villa is felépült a budai gyümölcsösök és rózsakertek között.