Az előrehozott német választás megmutathatja, mennyire kell Európának rettegnie a széljobbossá vált Elon Musktól

7 perc

2025.01.15. 05:30

2025.01.15. 15:59

Donald Trump elnöki eskütételével Elon Musk politikussá válása is lezárul. A világ leggazdagabb embere az általa épített rakétákat idéző sebességgel igyekszik megváltoztatni az internetes kommunikáció terepét és szabályait, hogy érdeke és víziója szerint formálja át Amerikát és Európát.

Hitler „tulajdonképpen” kommunista volt – ilyen és ehhez hasonló hajmeresztő kijelentések röpködtek az idei év meglepetésvitáján, amely a szélsőjobboldali német kancellárjelölt, Alice Weidel és újsütetű támogatója, a Donald Trump legfőbb szövetségesévé előlépett Elon Musk között zajlott. Hol máshol, mint a Musk által tulajdonolt és online politikai csatatérré változtatott ex-Twitteren, az X-en. A beszélgetésre az után került sor, hogy Elon Musk sorozatban nyilatkozott az európai politikát alapjaiban meghatározó sorskérdésekről, s elkötelezte magát az európai szélsőjobb, és külön a német AfD mellett.

A rendelkezésükre álló majdnem másfél órában beszéltek a Marsról, az élet értelméről és arról is, hogy Elon Musk hisz-e Istenben. De bármilyen messzire is merészkedett a kancellárjelölt és az amerikai multimilliárdosból hónapok alatt politikussá változó Musk, a fő üzenet mégis az maradt, hogy a közelgő választásokon a németek szavazzanak az AfD listájára. Ez a remélt európai választási győzelem majdnem olyan fontosnak tűnik Donald Trump bizalmasa, mint a választáson listavezetőként induló Weidel számára.

Nehéz eldönteni, hogy mit látunk: egy globális méretű digitális-politikai kísérletet vagy a sajátos ideológiai átváltozáson átesett Musk elvi elkötelezettségét. Tény, hogy mióta megvette, szinte totális kontroll alatt tartja és saját képmására formálta a Twittert, ezzel pedig a befolyásolási lehetőségei szinte korlátlanok lettek. Az X-re átnevezett mikroblogon nem csak azok látják az üzeneteit, akik úgy döntöttek, hogy követik az oldalát: a stratégiailag fontosnak ítélt tartalmakat mindazokhoz a regisztrált felhasználókhoz eljuttatja, akikhez el akarja juttatni azok szenzitív adatainak ismeretében. Musk napi több tucat tartalmat hangosít fel pár (indulat)szavas kommentárral. A twitteres ámokfutás nem áll meg a felhasználói körnél: személye olyan érdeklődést vált ki, hogy a mainstream sajtó is rendszeresen idézi, hivatkozik rá, és felületet ad számára.

Trump behálózásában már jelentős sikereket ért el. A január 20-án a Fehér Házba visszatérő republi kánus politikus a kormányában is szerepet szán Musknak. Következő küldetése pedig a jelek szerint az, hogy az Európai Unió belpolitikájára és diplomáciai kapcsolataira is befolyással legyen, és gyengítse a tagországok közötti együttműködést. Törekvései olyannyira egyértelműek és Európa-ellenesek, hogy január elején Emmanuel Macron francia államfő és Olaf Scholz német kancellár egyaránt éles kritikával illette. Pedig ezzel maguk alatt vágták a fát, mivel a német és a francia X-felhasználó választók is Musk szűrőjén keresztül értesülnek az információkról.

Az utóbbi időszak digitális-politikai újdonsága és csele, hogy Elon Musk csavart egyet az algoritmusokon.

Immár nem kizárólag a tömeges érdeklődés, a felhasználók preferenciái, hanem hangsúlyosan Musk politikai céljai határozzák meg, kihez milyen ritmusban és mennyiségben érnek el egyes üzenetek.

A hivatalos állásfoglalás szerint az X-nek az a célja, hogy kiszűrje a „negatív híreket”. Az algoritmusnak ehhez nem kell cenzúráznia a tartalmakat, elég, ha hátráltatja az elérését annak, amit Musk károsnak ítél. A milliárdos úgy véli, „túl sok a negatív tartalom”, ami odaköti ugyan az X-et követőket a platformhoz, de minőségi időt von el tőlük.