Cseh szfinxként emlegetik a brit királyi postát megvásárló milliárdost, aki zsebre tehetné Mészáros Lőrincet
A Royal Mail felvásárlásával is jelezte Daniel Kretinsky, az egyik leggazdagabb cseh üzletember, hogy európai szinten is komolyan vehető milliárdos.
Bár Mészáros Lőrincnek az Orbán Viktor kegyelméből szerzett és gyarapodó vagyona egy év alatt a duplájára nőtt, üzletemberként valószínűleg soha nem fog abban a ligában játszani és olyan társaságban forogni, mint a cseh Daniel Kretinsky. A mintegy nyolcmilliárd dolláros vagyonnal rendelkező, 49 éves üzletember az európai befektetői hírnevét a napokban azzal öregbítette, hogy
megkapta a londoni kormány jóváhagyását ahhoz, hogy megvegye a szigetország patinás intézményét, a Royal Mail királyi postát.
Ami eredetileg szó szerint is az volt, hiszen VIII. Henrik 1516-ban, az első postamester kinevezésével párhuzamosan az uralkodó leveleinek továbbítására hozta létre, a nagyközönség számára I. Károly nyitotta meg 1635-ben.
Kretinsky már májusban megállapodott az – egykori, konzervatív David Cameron vezette koalíciós kormány által 2013-ban és 2015-ben két lépcsőben a londoni tőzsdére vitt és privatizált Royal Mail fölé emelt – International Distribution Services (IDS) holding birtokában még nem lévő 73 százalékának 3,57 milliárd angol fontos megvételéről, ami az adósság átvállalásával 5,3 milliárdos ügyletet jelent.
Az időközben hivatalba lépett munkáspárti kormány és a szakszervezetek nyomására viszont az EP Group nevű cége által végzett felvásárlás jelentős részét hitelből finanszírozó Kretinskynek az eredetinél szigorúbb feltételeket kellett vállalnia. Az új ígéretek közé tartozik, hogy a mindenkori osztalék tizedét az alkalmazottak befektetési alapjába helyezi, és a vállalati nyugdíjalap többletét nem fölözheti le – ez Nagy-Britanniában gyakori biztosíték azóta, hogy az 1991-ben gyanús körülmények között meghalt Robert Maxwell médiamágnás lerabolta a dolgozóinak javára vezetett nyugdíjalapot –, kivéve, ha a pénzt a Royal Mailbe tett befektetésbe forgatja vissza.