Jó néhány kézfogással, Reels-videóval és MAGA-sapkás pózolással ezelőtt Orbán Viktor már Washingtonban, de még a Donald Trumppal való találkozása előtt azt mondta a Kossuth Rádiónak, hogy „Az amerikai elnök a béke embere. Régóta ismerem őt. Minden körülötte zajló vitától függetlenül azt tudom mondani, hogy ez egy keresztény ember, aki azt gondolja, hogy a háború rossz dolog”.
Az Orbán által vizionált közös keresztény platform része nemcsak a „béke”, hanem a családbarát genderellenesség és a migrációellenesség is, az orbáni nemzetközi kampányszlogenre lefordítva: no migration, no gender, no war.
Az biztos, hogy a kampányolás terén Donald Trump is kimaxolta a keresztény szlogeneket, nem félt Jézus nevét a szájára venni vagy Bibliát lóbálni, ha attól remélte a szavazatokra fordítható hatást.
Csakhogy, amikor az emberek figyelmét még celebként és nem poltikai szereplőként kötötte le, az életet habzsoló üzletember imázsába nem igazán fért bele a kereszténység vagy a hit –
feltehetően Jeffrey Espteinnel sem a templomban ismerkedett meg.
Lehetne persze azt mondani, hogy Donald Trump elismerésre méltó spirituális utat járt be, és ma már – mint a kampányban szintén hirdette – „visszahozta Istent Amerikába”, de ha nem a pózolást nézzük, hanem azt, amit mond és tesz, akkor megsemmisül ez az elmélet.