Ausztriában egyre több a fenntartható turisztikai célpont. Mérik, hogy a látogatóknak mennyire fontos a környezettudatosság?
Minden évben kétszer, nyáron és télen is felmérjük a vendégek hozzáállását. A múlt nyáron a megkérdezettek 53 százaléka mondta azt, hogy nagyon fontos számára a fenntarthatóság, vagy csak a fenntartható desztinációk között keresgélt.
A válaszolók közel negyede hajlandó többet fizetni a fenntartható szolgáltatásokért.
Közben a szolgáltatók is gyorsan bővítik az ilyen jellegű ajánlataikat. A célunk, hogy mi legyünk a világ leginkább fenntartható országa.
Ki finanszírozza ezeket a fejlesztéseket?
A magántulajdonosok maguk költenek erre, de működnek olyan alapok – például az Osztrák Hotel- és Turizmusbank (ÖHT) –, amelyek támogatják a fejlesztéseket. Akadnak külön támogatási módok az energiatakarékosság vagy a napelemek telepítésének ösztönzésére, és komoly eredmények születtek, például télen a sífelvonók már kilencven százalékban megújuló energiával működnek.
Számos jele van Ausztriában is a klímaváltozásnak, a magasabb hegyekben aggasztó mértékű a felmelegedés. Hogyan alkalmazkodik a változásokhoz a turizmus?