Fenntarthatósággal turbóznák fel az amúgy is rekordokat döntő osztrák turizmust

Ausztria a világ egyik leginkább fenntartható országa, s az eredményekhez jelentős mértékben hozzájárul, hogy az egyik húzóágazatnak számító turizmus is céljának tartja a környezet megóvását. Astrid Steharnig-Staudinger, az Austria Tourism igazgatója beszél a részletekről.

A cikk a Fenntartható fejlődés 2026 című magazinban jelent meg először. A kiadványnak a hvg360-on megjelent cikkeit itt találja. A magazin itt rendelhető meg.

Ausztriában egyre több a fenntartható turisztikai célpont. Mérik, hogy a látogatóknak mennyire fontos a környezettudatosság?

Minden évben kétszer, nyáron és télen is felmérjük a vendégek hozzáállását. A múlt nyáron a megkérdezettek 53 százaléka mondta azt, hogy nagyon fontos számára a fenntarthatóság, vagy csak a fenntartható desztinációk között keresgélt.

A válaszolók közel negyede hajlandó többet fizetni a fenntartható szolgáltatásokért.

Közben a szolgáltatók is gyorsan bővítik az ilyen jellegű ajánlataikat. A célunk, hogy mi legyünk a világ leginkább fenntartható országa.

Ki finanszírozza ezeket a fejleszté­seket?

A magántulajdonosok maguk költenek erre, de működnek olyan alapok – például az Osztrák Hotel- és Turizmusbank (ÖHT) –, amelyek támogatják a fejlesztéseket. Akadnak külön támogatási módok az energiatakarékosság vagy a napelemek telepítésének ösztönzésére, és komoly eredmények születtek, például télen a sífelvonók már kilencven százalékban megújuló energiával működnek.

Számos jele van Ausztriában is a klímaváltozásnak, a magasabb hegyekben aggasztó mértékű a felmelegedés. Hogyan alkalmazkodik a változásokhoz a turizmus?

Hozzászólások