Cas Mudde, a világ egyik legismertebb szélsőség-kutatója azzal kezdi a Zeitnek adott interjút, hogy a ma már szélsőjobbként nyilvántartott oldalról mind több párt még csak nem is populista, lásd az Olaszország Fivéreit vagy a Svéddemokratákat, mert normalizálódtak és immár az elit sem zárkózik el tőlük.
Akik még kitartanak a politikai paletta legszélén, azok nativisták, vagyis a saját kultúrájuk és nemzetük védelmét hirdetik. Monokulturális országot akarnak, ott nincs helyük az idegeneknek és a kívülről behurcolt eszméknek.