Okosan üljön volán mögé az esti műszak után!

Az éjszakai műszak után volán mögé ülők nagyobb valószínűséggel szenvednek autóbalesetet amerikai kutatók szerint.

  • MTI MTI
Okosan üljön volán mögé az esti műszak után!

Éjszakai műszakban dolgozó emberek bevonásával készítettek egy tanulmányt amerikai kutatók, akik kétszer két órát vezettek egy elkerített pályán. Első körben a 16 résztvevő átlagosan 7,6 órát aludt a tesztet megelőző éjszaka, és nem dolgozott, míg a második körben az éjszakai műszakjukat követően ültek a volán mögé.

Amikor a résztvevők közvetlenül munka után szálltak autóba, hatan közülük egy vagy több balesetközeli élményt is átéltek, és hetüknek le kellett állniuk a teszttel biztonsági okokból. Amikor azonban aludtak a vezetés előtti éjszaka, semmi ilyesmit nem tapasztaltak.

Az amerikai tudományos akadémia lapjában közölt tanulmány szerint a kialvatlansággal összefüggő gyengébb vezetési képesség a teszt első 15 percében nyilvánvalóvá vált. "Még a veteránnak számító éjszakai műszakosok esetében is kockázatos volt, amikor álmosan vezettek, viselkedésük az emelkedett véralkoholszintű sofőrökéhez hasonlított" – húzta alá közleményében a tanulmány vezető szerzője, Michael Lee, a bostoni Brigham and Women's Hospital munkatársa.

A szakember szerint minél többet vezetnek ilyen állapotban ezek az emberek, annál nagyobb az esetükben a baleset kockázata. Nagyjából 9,5 millió amerikai, vagyis a munkaerő 15 százaléka dolgozik éjjeli vagy váltott műszakban. Az Egyesült Államok halálos kimenetelű vagy kórházi kezelést igénylő súlyos autóbaleseti sérülései 20 százalékának okozói álmos sofőrök.