Míg 2023 májusában a Tesla Model Y elsöprő előnnyel állt az első helyen Európában, 2024 májusában az eladásai 49 százalékkal csökkentek – a kereskedőknek mindössze 10 582 elektromos crossovert sikerült eladniuk –, amivel a modell a 18. helyre esett vissza.
A villanyautók iránti csökkenő érdeklődés, valamint a különböző prémiumok megszüntetése is ott van a gyenge szereplés hátterében, és úgy fest, a Model Y sokáig várt ráncfelvarrása sem lendítette fel a keresletet nagyon.
Úgy tűnik, Elon Musk túl optimista volt a tervekkel.
A fentiek ellenére az elektromos autók között még mindig a Tesla Model Y vezeti az eladásokat, a legszorosabb versenytársa az európai elektromos járművek terén a Volvo EX30, amelyből 2024 májusában 7986 darabot adtak el.
A villanyautók piacának visszaesésével párhuzamosan jött újra fel a Volkswagen, amelynek két modellje volt az eladási listák élén májusban. A Volkswagen T-Roc volt legkedveltebb autó, míg a második a Volkswagen Golf. Ha pedig a 2024 első félévére vonatkozó számokat nézzük, akkor a Dacia Sandero viszi a prímet egyelőre.
Akár nyáron, akár télen fogadják el a költségvetést, az abban leírt számokat szinte heti rendszerességgel írják át, és a fontos gazdasági előrejelzéseket is csak néha-néha sikerül eltalálni. Már most, az év felénél látszik, hogy így lesz ez 2025-ben is.