Politico: Wildersék megállapodtak az új holland kormányról, miniszterelnök még nincs
Wilders pártja fél éve nyert a holland választásokon, kormányt azóta sem sikerült alakítania.
Wilders pártja fél éve nyert a holland választásokon, kormányt azóta sem sikerült alakítania.
A New York Times cikke, mely végigveszi az európai szélsőjobbos pártokat, rámutat, hogy Lengyelország példája tanúsítja: a szélsőjobb felemelkedése egyáltalán nem tekinthető véglegesnek.
A holland Szabadságpárt elnöke Orbán Viktort nagyon kedves barátjának nevezte.
A földrészen egyre többen voksolnak ultranacionalistákra, ókonzervatívokra és idegengyűlölő formációkra, ám a holland példa azt mutatja, a szavazatok gyarapítása nem egyenlő a hatalom megszerzésével, írja a brit lap kommentárja.
Novemberben voltak a választások, de azóta sem sikerült megállapodni a többi párttal, valószínűleg szakértői kormánya lesz az országnak.
Ukrajna katonai támogatását fontolgatja a holland választások győztese, Geert Wilders radikális jobboldali politikus, aki ezt szombaton jelezte, miután szakított a fegyverszállítást ellenző korábbi álláspontjáva
Minden belső ellentét dacára ez a mozgalom újraformálhatja a világot, írja a brit lap.
Egy sor államban a második vagy harmadik helyet foglalják el a jobboldali-nacionalista tömörülések, átrendeződés várható az európai pártpolitikában, írja a lap elemzője.
Nagyon valószínű, hogy a szélsőjobboldali holland politikus pártja csak kisebbségi kormányt tud majd alakítani.
A holland miniszterelnök-aspiráns pártja ugyan megnyerte a választást, de a koalíciós tárgyalások nem haladnak.
A földrész szép csendben jobbra tolódik, írja a német lap cikke.
Több szempontból is kritikus helyzetbe került Ukrajna, írja a brit lap szerkesztőségi állásfoglalása.
Az Euractiv és a Süddeutsche Zeitung az európai populista pártok helyzetét elemzi az előttünk álló EP-választások összefüggésében is. Mi lesz a NATO sorsa, ha Donald Trumpból jövőre újra amerikai elnök lesz, ezt a kérdést a Frankurter Allgemeine Zeitung és a The Times cikke is felteszi. Ettől egyáltalán nem függetlenül tekinti át az ukrajnai háború kilátásait a Die Welt. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Elvitelre - a podcast, amelyben az adott hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! Ezen a héten Karsai Dániel ügyét vizsgálja Kis János filozófus szemmel, és Geert Wilders koalíciós partnert keres.
Sokkhullámként érte az európai politikai fősodort, hogy a hagyományosan a liberalizmus bástyájának tartott Hollandiában Geert Wilders szélsőjobboldali pártja nyerte a választást. A jobbszél megerősödését ezúttal is a migráció elutasítása és az elitellenesség hozta el. Az viszont egyáltalán nem biztos, hogy végül Wilders alakíthat kormányt.
Ellentmondásos állítások olvashatóak arról, megnyitják-e az uniós alapokat Magyarország számára. Jaroslaw Kaczynski kénytelen újratanulni a demokráciát. Új szakaszába lépett a szélsőjobb Európában. Netanjahu elakadt a gázai konfliktusban. Mi volna a dolga az USA-nak az izraeli válság jelenlegi szakaszában? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A déli magyar határról tudósít a francia Le Figaro. A menekültek harmadik országba „kiszervezéséről" ír az Economist. A Daily Telegraph szerint Franciaországban nagy baj van a bevándorlók integrációjával. Az európai szélsőjobb térnyerésével és annak tanulságaival foglalkozik a Wall Street Journal és a Frankfurter Rundschau is. A közel-keleti térség jelenlegi, a szokásosnál is bonyolultabb helyzetét elemzi a New York Times. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Varsói szövetségese nélkül Orbán kénytelen lesz új partner után nézni, írja a lap.
A politika Magyarországon és Lengyelországban is beleszól a kamatokért felelős jegybankok dolgába. Széttöredezik az európai politikai paletta, erősödik a szélsőjobb. Mi a baj azzal, hogy Olaszország migrációs központokat kíván létesíteni Albániában? Valóban meggyengült a Nyugat? Mit kezd Putyin a jelenlegi ukrajnai helyzettel? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.