Folytatódnak a tüntetések a jemeni elnök ellen
Több ezren kezdtek tüntetésbe Jemenben politikai reformokat és Ali Abdullah Szaleh Amerika-barát elnök távozását követelve hétfőn.
Több ezren kezdtek tüntetésbe Jemenben politikai reformokat és Ali Abdullah Szaleh Amerika-barát elnök távozását követelve hétfőn.
A jemeni fővárosban vasárnap összecsaptak a rendőrök és az Ali Abdullah Szaleh államfő azonnali lemondását követelő tüntetők.
Egy tüntető megsérült, amikor a rendőrök a tömegbe lőttek a dél-jemeni Ádenben egy kormányellenes demonstráció közben - közölték szemtanúk és kórházi források kedden. További tizenkét embert őrizetbe vettek a hatóságok.
Több mint húszezren vonultak a jemeni főváros utcáira csütörtökön, a "harag napján" kormányváltást követelve, s nem tartva elegendőnek Ali Abdalláh Száleh elnök előző napi ajánlatát, hogy 2013-ban, mandátumának lejártával távozik hivatalából.
Darth Vader és Luke Skywalker eltévednek a sivatagban. Egyszer csak Skywalker megszólal: Az erő velem van! Mire Darth Vader: nálam pedig a kulacs. Valahogy így fest most az egyiptomi helyzet is, ahol Skywalker – skizofrén módon – az uralkodó rezsim és a demonstrálók egyszerre, a fekete köpenyes pedig a hadsereg, mely ilyenformán a forradalom kul(a)csává válik. De lehet, hogy a kulcs a Muszlim Testvériség kezében van?— spekulál Jenei András, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója.
Az elnök egy nappal a "harag napjának" nevezett, csütörtökre tervezett tömegtüntetés előtt jelentette be, hogy felfüggeszti azt az alkotmánymódosítási eljárást, amely lehetővé tette volna számára, hogy élete végéig betölthesse tisztségét.
Az arab világban küszöbön álló változások leginkább a szovjet blokk felbomlásához hasonlíthatók, s következményei is ahhoz mérhetők Ghanem Nuseibeh, a Cornerstone Global Associates szakértője, a Political Capital vezető elemzője szerint.
Az ellenzék felszólítására Jemen fővárosában, Szanaában csütörtökön többezres tömeg követelte az arab ország 32 éve hatalmon lévő elnökének, Ali Abdalláh Szálehnek a menesztését.
Egy jemeni kormányzati tisztviselő figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy gyakorlatilag őrizetlenül hagytak radioaktív anyagokat az országban. Ez derült ki a WikiLeaks portál által kiszivárogtatott egyik amerikai diplomáciai feljegyzésből, amelyet a The Guardian című brit napilap hétfőn ismertetett.
A követségi alkalmazottak gépkocsijukban ültek, amikor a jármű mellé dobtak egy pokolgépet. A robbanás megrongálta az autót, de benne ülők sértetlenek maradtak.
Tizenhét ember vesztette életét szerdán egy öngyilkos merényletben Jemenben. A támadás zaidita síitákat vett célba, akik éppen egy vallási ünnepre készültek az északi el-Dzsauf tartományban.
A robbanószerkezetet egy rendőr autójában helyezték el. Egy civil és egy rendőr meghalt, sokan megsebesültek.
Távollétében perbe fogtak Jemenben egy radikális imámot: Anvar el-Aulakiról úgy tudják, hogy valahol Dél-Jemenben rejtőzik.
Kanada után Hollandia is csatlakozott azokhoz az országokhoz, amelyek a gyanú szerint a jemeni al-Kaida által tervezett merényletek kapcsán tilalmi intézkedéseket léptettek életbe a Jemenből kiinduló légiközlekedés terén. Négy nappal a robbanóanyagot tartalmazó két csomagküldemény felfedezése után ily módon immár öt ország szigorította a légiközlekedési biztonsági intézkedéseket.
A német kormány hétfőn úgy döntött, hogy a Jemenből érkező teherszállító gépek után az utasszállítókra is kiterjeszti a leszállási tilalmat, miután robbanószerrel megrakott csomagokat találtak Jemenből indított és az Egyesült Államokba tartó járatokon - közölte a közlekedési minisztérium szóvivője.