Támadásba lendült a Klubrádió
Jogi úton támadta meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának döntését a Klubrádió Zrt. - erősítette meg az MTI-nek a Népszabadság információját hétfőn a Médiatanács szóvivője.
Jogi úton támadta meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának döntését a Klubrádió Zrt. - erősítette meg az MTI-nek a Népszabadság információját hétfőn a Médiatanács szóvivője.
Az Európai Bizottság felszólította szerdán a magyar kormányt, hogy ugyanolyan gyorsan és hatékonyan biztosítsa a médiatörvénnyel kapcsolatos alkotmánybírósági döntés tiszteletben tartását, mint ahogyan tavaly az uniós javaslattevő-végrehajtó testületnek az EU-joggal kapcsolatban tett felvetéseire reagált.
Sok magyarnak nem tetszik az ország új alkotmánya és az sem, hogy a kormány ellenőrizni akarja, mit írnak vagy mondanak az újságírók a tévékben, rádiókban, újságokban – egyebek mellett ez hangzott el Magyarországgal kapcsolatban az egyik német közszolgálati televízió, a ZDF keddi gyermekhíradójában. A magyar változások szemléltetéséhez külön grafikát is készítettek a német gyerekeknek.
Megvizsgálja a Klubrádió frekvenciájának ügyét az Európai Bizottság által alapított sajtószabadság-munkacsoport - közölte az Europolitics című napilap. Neelie Kroes, az EU digitális és médiaügyekkel foglalkozó biztosának a szóvivője szerdán a hvg.hu kérdésére megerősítette, hogy a munkacsoport január 25-én napirendre veszi a magyar média kérdését, beleértve a Klubrádiót is.
Nagy Navarro Balázs a Klubrádiónak elmondta, két férfi kijött az épületből, és egy fecniről felolvasta, hogy a tulajdonos nevében jár el és a magánterületről távozzanak.
Tudatos politikai provokáció a budapesti 95,3 MHz-es frekvenciapályázat eredménye, illetve a Klubrádió körül kialakult helyzet - írja közleményében a Médiatanács. A testület szerint "hazai és nemzetközi politikai szervezetek, prominens baloldali és liberális véleményformálók, külföldi diplomáciai testületek tagjai csaknem egy éve igyekeznek nyomást gyakorolni a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsára".
Tovább fokozza majd a magyarországi hatalomkoncentrációval kapcsolatos nemzetközi aggodalmakat és a sajtószabadság miatti haragot a Klubrádió frekvenciájának elvétele - írta szerkesztőségi blogjában az Economist, amely a több, sokat kritizált jogszabályt megsemmisítő alkotmánybírósági döntésekkel és az LMP pénteki parlamenti blokádjával kapcsolatban hozzáteszi, hogy a magyarországi demokrácia talán legyengült, "de nem veszett el".
A Klubrádió, mint minden pályázó ismerte a frekvenciapályázat értékelési szempontjait és az objektív kritériumok alapján adható pontszámokat, tehát vélhetően tudatosan adott be látványosan gyenge pályázati ajánlatot - közölte Kiricsi Karola, a testület szóvivője. A pályázó az objektív pontszámok alapján utolsó volt és ezt már azzal sem tudta behozni, hogy a szubjektív kritériumokra maximális pontot kapott.
A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) rossz néven vette, hogy a közmédia munkatársai is részt vettek a sajtószabadságért és a Klubrádió mellett tartott csütörtöki demonstráción. Az MTVA azt írta, visszautasítja, hogy "egy politikai tüntetésen a közmédiát eszközként használták fel".
A Klubrádió mellett tüntettek civilek Budapesten a Pollack Mihály téren csütörtök délután. A demonstráción felszólalt a Lomnici-ügy miatt éhségsztrájkot folytató Nagy Navarro Balázs mellett Tamás Gáspár Miklós, Vásárhelyi Mária és Bächer Iván is. A felszólalók arról is beszéltek, hogy a kormány intézkedései veszélybe sodorták a demokráciát.
Felháborodását fejezte ki és tiltakozott az Európai Újságíró-szövetség (EFJ) csütörtökön Brüsszelben kiadott közleményében a magyar médiafelügyelet azon döntése ellen, amellyel a Klubrádió által eddig használt sugárzási frekvenciát egy másik adónak ítélte.
A budapesti 95,3-as frekvenciát, amelyen ez idő szerint, jobb jelző híján, közszolgálatiként minősíthető műsor...
A Riporterek Határok Nélkül bírálja az NMHH frekvenciadöntését, amellyel megvonta a fővárosi sugárzási lehetőséget az egyedüli ellenzéki rádióadótól, a Klubrádiótól.
„Két napja a magyar médiahatalom betiltotta a Klubrádió működését” – mondta csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján a csatorna elnök-vezérigazgatója. Arató András véleményét azzal indokolta, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa nem a nyilvánosság előtt hozta meg döntését.
Mesterházy Attila szerint a miniszterelnök nem mehet el szótlanul a Klubrádió megszüntetését jelentő médiatanácsi döntés mellett; az MSZP elnöke, frakcióvezetője csütörtökön levélben kérte Orbán Viktortól, hogy tegye világossá álláspontját.
A Klubrádió frekvenciájának elvételéről ír szerdai, Magyarországról sötét képet festő cikkében az olasz La Repubblica, amely szerint Orbán Viktor a félelem légkörében kormányoz, akárcsak az ötvenes években Rákosi Mátyás.
Üdvözölte az Alkotmánybíróság határozatát az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője egy szerdán Bécsben kiadott közleményében, egyben további változtatásokat szorgalmazott és aggodalmának adott hangot a Klubrádió frekvenciájának újraosztása miatt.
Jó pontokat kapott a saját maga által használt frekvenciára pályázó Klubrádió, de a frekvenciát végül elnyerő, mindeddig teljesen ismeretlen Autórádió elnevezésű csatorna sugárzási díjként több pénzt ígért - nagyjából így foglalható össze a Médiatanács magyarázata arra, hogy az az egyedüli ellenzéki közéleti csatornától, a Klubrádiótól elvették frekvenciáját. A médiahatóság szóvivője szerdán összesen ötperces sajtótájékoztatót tartott, amelyen kérdéseket nem lehetett feltenni.
A szocialisták európai parlamenti frakciója közleményben ítélte el szerdán a magyar médiatanács döntését, amely - mint írták - megfosztotta a Klubrádiót műsorszórási jogától.
A médiaszabályozásra vonatkozó alkotmánybírósági döntésekről közölt írásokat szerdán a Die Welt, a Frankfurter Allgemeine Zeitung, a Berliner Zeitung és a Tagesspiegel című német és a Der Standard című osztrák lap, míg a Der Spiegel című német hetilap online kiadásában a Klubrádióval kapcsolatos hatósági döntésről írt.