A gáz ötödét Szlovákia adhatja Ukrajnának
Gázvezetéket helyezett üzembe ukrajnai szállításokhoz Szlovákia
Gázvezetéket helyezett üzembe ukrajnai szállításokhoz Szlovákia
Európából fogja megoldani a téli gázellátását Ukrajna, de Kijev nem zárja el a területén átmenő gázvezetékeket. Moszkva adna el gázt Ukrajnának, de csak akkor, ha Kijev előre fizet.
Rohamosan nő a Magyarországról Ukrajnába küldött gáz mennyisége – írta szerdai számában a Világgazdaság.
Nem sikerült rendezni a gázárral kapcsolatos orosz-ukrán vitát. Az erről szóló kijevi tárgyalások eredménytelenül értek véget hétfőre virradóra. Az oroszok kitartanak amellett, hogy reggeltől nem szállítanak gázt Ukrajnának, ha az ország addig nem fizeti ki a csaknem kétmilliárd dolláros adósságát.
Egyre közelebb került Ukrajna ahhoz, hogy az oroszok leállítsák hétfő reggelre a gázszállítást, amennyiben nem fizetik ki a csaknem 2 milliárd dolláros számlát. A hétvége összes erről szóló egyeztetése ugyanis eredménytelen volt.
Ukrajna arra készül, hogy hétfőtől leáll a gázszállítás Oroszországból.
7,5 millió köbméterre növelte Ukrajna gázbehozatalát Magyarországon keresztül.
Amíg tartanak a háromoldalú tárgyalások az Európai Unió, Oroszország és Ukrajna között az energiaellátás biztonságáról, addig Moszkva biztosan nem állítja le a gázszállításokat – derül ki az egyeztetések hétfői, brüsszeli fordulóját követően kiadott nyilatkozatból, amelyet az Európai Bizottság tett közzé.
A Gazprom orosz állami energetikai cég és a kínai állami kőolaj- és földgázvállalat, az CNPC képviselői az évi 38 milliárd köbméter orosz földgáz Kínába szállításáról szóló megállapodást Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai államfő jelenlétében szentesítették kézjegyükkel.
Az ukrán miniszterelnök Oroszországot hibáztatta a tárgyalások sikertelenségéért, és elutasította, hogy előre fizessenek a gázért, ahogy az oroszok követelik. Arszenyij Jacenyuk az Európai Bizottságnak és a tagállamok kormányainak írt erről levelet, amelyet közzétettek az ukrán kormány honlapján. Közölte azt is, hogy Ukrajna nem tagadta meg Oroszországgal szemben fennálló gáztartozásának kifizetését, de csak akkor hajlandó rá, ha a Gazprom visszaállítja az korábbi gázárat.
Ukrajna több mint a százszorosára emelte a napi gázszállítást Magyarországról.
Az Ukrajna miatt Nyugattól egyre elszigeteltebb Vlagyimir Putyin orosz államfő a jövő héten Kínától vár megértést, és azzal a szándékkal utazik az ázsiai országba, hogy tető alá hozzon egy régóta, közel tíz éve halogatott üzletet.
Az ukrán-szlovák egyezség szerint az Ukrajnába irányuló gázszállításhoz a vajáni erőmű céljaira kiépített, de jelenleg használaton kívüli vezetéket veszik majd igénybe, amely Ungvárig viszi majd a gázt.
Az orosz gázexportot és annak európai fogadását nem teszi kockára az sem, ha az ukrajnai fejlemények miatt akár az EU, akár Oroszország esetleg további szankciókat alkalmazna a másik ellen - mondta az Európai Unió energiaügyi biztosa, Günther Oettinger.
"A Gazprom megbízható szállítója az orosz gáznak az európai piacra és az is marad" - közölte a cég kedden.
Csökken az orosz gázexport Ukrajnába április kezdete óta - állította a Reuters hírügynökségnek egy ágazati forrás pénteken, de a jelenség okára nem tért ki.
Egy francia vállalattal és a német RWE energiaszolgáltatóval tervez gázszállítási megállapodást kötni Ukrajna. Az európai szolgáltatók - amennyiben belemennek az üzletbe - az Oroszországtól vásárolt gázt vezetnék vissza Ukrajnába a meglévő gázvezetéken keresztül.
Vlagyimir Putyin levelet küldött az orosz földgázt vásárló országok vezetőinek az ukrán gázadósság miatt kialakult kritikus helyzetről és annak lehetséges hatásáról az Európába Ukrajnán keresztül továbbított gázra. Az NFM szerint nem kell aggódni, a Magyarországra zavartalanul érkezik a földgáz és ezt szerződések garantálják.
Magyarország készen áll az Ukrajnába irányuló gázszállításra, ennek technikai feltételei adottak - mondta Martonyi János külügyminiszter, amikor csütörtökön fogadta Danilo Lubkivszkij ukrán külügyminiszter-helyettest. A Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető azt is elmondta vendégének, hogy Magyarország változatlanul kiáll Ukrajna területi egysége mellett.
Londoni stratégiai elemzők szerint Moszkva az ellene hozott szankciók megtorlásaként az ukrajnai földgázszállítások korlátozásával próbálhatja szembefordítani egymással Ukrajnát és Európát, nem valószínű azonban Európa földgázellátásának teljes leállítása.