Elítélték az oroszok Mariupol védőit – fotók
A vád szerint „Oroszország alkotmányos rendjének erőszakos megváltoztatására irányuló cselekményekben” vettek részt.
A vád szerint „Oroszország alkotmányos rendjének erőszakos megváltoztatására irányuló cselekményekben” vettek részt.
Az ukrán ombudsman az ENSZ-hez és a Nemzetközi Vöröskereszthez fordult.
Az ukrán parlament emberi jogi biztosa szerint Moszkva kezdeményezte az egyeztetéseket.
A lelőtt orosz katonai repülő ügye nem világos, az viszont egyértelmű, hogy a szemben álló felek kezére jutott ellenséges katonák nagy részének nem garantálják az őket megillető jogokat.
Az ukránok szerint ugyanakkor nem hadifoglyokat, hanem egy rakomány Sz-300-as föld-levegő rakétát szállított a lelőtt orosz repülőgép.
A 11 ukrán hadifogolynak a magyar hatóságok azt mondták, hogy hazatérésük esetén mehetnek vissza a frontra, vagy perbe fogják őket dezertálásért. Arra is megpróbálták rávenni őket, hogy vegyék fel a magyar állampolgárságot.
10-15 kárpátaljai magyar katona átadásáról augusztus elején egyeztethetnek majd az oroszok az akkor Moszkvában járó magyar kormánydelegációval.
Elvitelre - a podcast, amelyben az adott hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk – csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! Ezen a héten összefoglaljuk a Prigozsin-lázadást, Varga Judit felfele (?) bukását és az ukrán hadifoglyok Magyarországra érkezését.
Az ukrán külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy továbbra is azon dolgoznak, hogy a maradék hat katona is hazatérhessen.
Egészen furcsa fordulatot vett a kárpátaljai hadifoglyok története.
Az ukrán katonai hírszerzés szóvivője szerint arról tudnak, hogy a magyar kormány kérvényezte az oroszoknál, hogy adjanak át nekik 13 hadifoglyot, ám azt még nem erősítette meg senki sem hivatalos forrásból, hogy ezekből mennyit adott át Moszkva, ha átadott egyáltalán bármennyit is.
A miniszterelnök-helyettes szerint az orosz ortodox egyháznak köszönhetik az érintettek az életüket.
Állítólag már több mint 6500 orosz katona jelentkezett, hogy inkább aza ukrán hadifogságot választaná.
Az orosz és az ukrán fél a február 24-i invázió kezdetétől egymást vádolják háborús bűnök elkövetésével.
A felvétel eredetiségét egyelőre nem igazolták.
Az ENSZ ukrajnai emberi jogi megfigyelő missziójának vezetője emlékeztette mindkét országot a nemzetközi jog szerinti kötelezettségeikre, a hadifoglyokkal való emberséges bánásmódra és felszólította feleket, biztosítsák, hogy a foglyok „ne legyenek kitéve a nyilvánosság kíváncsiságának, és tartsák tiszteletben a méltóságukat.”