Mal: az iszapkatasztrófa nem miattunk volt
A vörösiszap-katasztrófa nem a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. tevékenységének következménye - jelentette ki a cég vezérigazgatója sajtótájékoztatón kedden Ajkán.
A vörösiszap-katasztrófa nem a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. tevékenységének következménye - jelentette ki a cég vezérigazgatója sajtótájékoztatón kedden Ajkán.
A Vas Megyei Védelmi Bizottság csütörtöki ülésén, az idei munkájára visszatekintve úgy értékelte, hogy a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa Vas megyét is érintő következményeinek a felszámolása sikeres volt.
A Népszava úgy tudja, lezárult a nyomozás a vörösiszap-ömlés ügyében, és a rendőrség várhatóan tizennégy gyanúsított ellen él vádemelési javaslattal.
Még tart a nyomozás a vörösiszap-katasztrófával kapcsolatban indított ügyben – mondta az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője szerdán.
Befejezte a vörösiszap-katasztrófával kapcsolatban indított nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) és az ügy iratait vádemelési javaslattal küldi meg a Veszprém Megyei Főügyészségnek - tájékoztatott a sértettek egy csoportjának a jogi képviselője kedden.
Devecseren már nagy erőkkel építik az első autonóm házat, az átadást karácsonyra tervezik.
Elkezdték falazni azt a házat Devecseren, melyet egy négytagú család kap ajándékba önkéntes felajánlásokból.
Több mint harminc panasz érkezett az állampolgári jogok biztosához a vörösiszap utáni kárenyhítéssel kapcsolatban.
Illetve mindazok, akik igénybe vették a segélyvonalat, mert csak azon 209 millió forint gyűlt össze.
A katasztrófa felelőseit meg kell nevezni és meg kell büntetni, ezzel tartozunk az áldozatoknak, az itt élőknek és az igazságnak - mondta Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden Kolontáron, a vörösiszap-katasztrófa egyéves évfordulója alkalmából tartott ünnepi megemlékezésen.
Jóllehet a kormányzat igyekezett minden felelősséget a Mal Zrt.-re hárítani, valójában a balesetért a tározó engedélyezésében és ellenőrzésében részt vevő hatóságok is hibáztak. A Nemzeti Nyomozó Iroda 15 embert, köztük a cég vezetőit gyanúsítja, az illetékes főfelügyelőség pedig 135 milliárd forintos gigabírságot szabott ki a társaságra.
2010. október 4-én, a szokásos parlamenti viták közben, kora délután érkezett a hír: „Átszakadt a tározó - iszapömlés Devecsernél”. Első pillantásra ez nem mondott nekünk sokat, hiszen addig kevesen láttunk a szerkesztőségben „iszaptározót”. Valamilyen patakra gondoltunk, amely esetleg megáradt; a hírnek csak a közepén szerepelt a „vörösiszap” szó. Aztán egyszer csak ömleni kezdtek az igencsak ellentmondásos információk.
Devecserben emlékparkot, Kolontáron emlékhelyet avatnak ma, a vörösiszap-katasztrófa első évfordulóján; az "emlékezés napján" Devecserben két épületet is átadnak, az újonnan épített postát és a Rotary Ház kulturális és oktatási központot.
A nyomozás lezárásáig nem indít pert az állam a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ellen – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sajtóirodája hétfőn az MTI-érdeklődésére.
Október 4-én lesz egy éve, hogy az ipari katasztrófa történt, amelynek során tízen vesztették életüket. Devecseren az utolsó simításokat végzik az emlékparkban, amelyet a 2010-es vörösiszap-katasztrófa után elbontott 270 lakóház helyén létesítettek. Kolontáron is lesz emlékpark, ott egyetlen épületet hagytak meg mementóként. Fotók.
Kissé érthetetlen hogy ilyen nagy számban vonnak be embereket a vörösiszap-katasztrófa ügyben a Mal felső vezetésétől kezdve az alsó vezetésig, beleértve a most bevont középvezetőket – mondta Ruttner György a Mal Zrt. ügyvédje a Reggeli Gyorsban. Már 15 gyanúsított van vörösiszap-ügyben.
Kedden négy, majd szerdán egy újabb embert gyanúsított meg a rendőrség a kolontári vörösiszap-katasztrófával összefüggésben. Az új gyanúsítottak is a MAL Zrt. volt vagy jelenlegi munkavállalói.
A vörösiszap-katasztrófa után csaknem egy évvel is magas, a határértéket jóval meghaladó az alumíniumkoncentráció a Torna patakban - közölte a Greenpeace Ausztria szeptemberben végzett vizsgálatai eredménye alapján szerdán.
Megszüntette a rendőrség az állítólagos devecseri adományeltűnések miatt indított nyomozást, mert az adományok beérkezése nem bűncselekmény, hanem szállításszervezési problémák miatt maradt el - közölte a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője kedden az MTI érdeklődésére.
Gyurcsány Ferencet meg akarja hallgatni a kolontári vizsgálóbizottság, mint az ügyben egyébként nem érintett Motim Zrt. többségi tulajdonosát. A volt miniszterelnök a Facebookon "teszi helyre" a dolgokat.