Fájt a szeme egy fiatal nőnek, 14 férget szedett ki belőle

Egy ritka szemféregfertőzés első emberi előfordulását dokumentálták az Egyesült Államokban.

  • MTI MTI
Fájt a szeme egy fiatal nőnek, 14 férget szedett ki belőle

Egy ritka, korábban csak haszonállatok körében megfigyelt szemféregfertőzés első humán előfordulását dokumentálták az Egyesült Államokban egy fiatal nőnél, aki a Thelazia gulosa nevű szemféreg 14 példányát távolította el a bal szeméből.

Az Oregon államban falusias körülmények között élő, gyakran lovagoló és halászó 26 éves nő egy hete szenvedett szemirritációtól, amikor 2016 augusztusában egy áttetsző, alig 1 centiméteres férget talált a szemében. Orvosokhoz fordult, de végül maga találta meg és távolította el a többi férget az elkövetkező hetekben. Miután minden parazitától megszabadult, tünetmentessé vált, és az is maradt.

A ritka szemféregfertőzés első ismert humán esetéről az American Journal of Tropical Medicine and Hygiene című szakfolyóirat számolt be aktuális számában.

A Thelazia gulosa nevű fonálféreg eddig csak szarvasmarháknál fordult elő az Egyesült Államok északi és Kanada déli részén. A parazitát olyan apró legyek terjesztik, amelyek a szemgolyót védő folyadékkal, a könnyel táplálkoznak. A féreg hosszan tartó jelenléte a szaruhártya átfúródását okozhatja, szélsőséges esetben akár vakság is lehet a következmény.

A Thelazia-férgeknek eddig csak két olyan faját ismerték, amely embernél is előfordul, főleg Európában és Ázsiában, rossz körülmények között élő, főleg állattenyésztéssel foglalkozó emberek körében.

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.