A pedagógusjelöltek szolidaritási demonstrációjával folytatódott a tanársztrájk első napja
Utolsó frissítés:
A január végi kétórás figyelmeztetősztrájk, majd a gördülő polgári engedetlenség után március 16-án indult a közoktatásban dolgozók határozatlan idejű sztrájkja. A tanárok mellett több ezer diák tüntetett a Kossuth téren, de délután fél 4-kor is volt egy demonstráció az Emmi egyik épülete előtt. Percről percre frissülő tudósításunkat olvashatja.
Most érkezett
A Baranya Megyei SZC Pollack Mihály Technikum és Kollégium is csatlakozott
„Veletek vagyunk” – írták a Facebookon.
Az egész felnőtt-társadalom közös szégyene, hogy a gyermekeinkkel foglalkozó, értük felelősséget vállaló pedagógusok kezdő alapbére a szakmunkás minimálbérnek felel meg. A jelenlegi pedagógusbérek nem fedezik a megélhetés költségeit, így senki ne lepődjön meg, hogy a közoktatás színvonala folyamatosan romlik, nincs elég pedagógus, aki a gyermekeinket oktassa, nevelje - írta a SzülőiHang a januári figyelmeztetősztrájk előtt, amelyet a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete hirdetett meg azután, hogy nem tudtak megegyezni a minisztériummal a béremelés mértékéről, illetve az oltatlan pedagógusok helyzetéről sem (a kötelező oltásról szóló rendeletet végül eltörölték - a szerk.).
A sztrájknak nem lett eredménye, a következő hónap közepétől pedig gördülő polgári engedetlenséggel tiltakoztak a tanárok a kormány február 11-i rendelete ellen, amely előírja, hogy a tanároknak a sztrájk alatt is meg kell tartaniuk az óráik jelentős részét, és minden osztályban külön gyermekfelügyeletet kell biztosítani.
A két szakszervezet március 16-ra határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdetett, és hozzátették, hogy legalább akkora részvételre számítanak, mint január 31-én, de nem lehet megjósolni a létszámot, mert szerintük a tankerületi központok jogsértő eszközökkel próbálják akadályozni a részvételt.
A sztrájk mellett több demonstrációt és felvonulást is szerveztek a tanárok támogatásáért: szolidaritási menetet tartott a Diákok a tanárokért, a Diáktüntetés a tanárainkért, illetve szolidaritási demonstrációt rendeztek a pedagógusjelöltek az Emberi Erőforrások Minisztérumának Akadémia utcai épületénél, 15.30-kor.
Percről percre
Polgári engedetlenségi akcióba kezdtek a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnáziumban
„Tisztában vagyunk vele, hogy ebben a nehéz időszakban más, fontos kérdések is foglalkoztatják a közvéleményt, azonban úgy érezzük, hogy minden egyéb nehézség ellenére mégis ki kell fejeznünk álláspontunkat” – írták az Eduline-nak. A tantestület tizenhat tagja úgy döntött, nem sztrájkolnak, mert a február 11-én megjelent sztrájkendelet ellehetetleníti a munkabeszüntetést. Helyette polgári engedetlenségi akcióba kezdenek, ma nem veszik fel a munkát, nem tartják meg az óráikat.
Kisokost állítottak össze szülőknek
A Szülői Hang kisokosából kiderül többek között, hogy pontosan miért is indult a tiltakozás, vagy mi van, ha van sztrájk egy iskolában, de nem marad el minden óra. Mindent, amit a sztrájkról tudni érdemes tehát, itt lehet tanulmányozni.
Milyen eredménnyel lennének elégedettek a sztrájkot meghirdető szakszervezetek?
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint eredményes lehet a sztrájk, ha jól sül el, de ha nem így alakul, akkor sem fogják annyiban hagyni a tiltakozást, Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányának tagja pedig az Indexnek adott interjúban azt mondta:
a követeléseik kikényszerítése a cél, és nem fogják abbahagyni a sztrájkot, amíg ez nem teljesül.
Emlékeztető: így zajlott a gördülő polgári engedetlenség
Mit mondtak a diákjaiknak a sztrájkoló tanárok, miért tüntetnek? Hogyan lehetne javítani az oktatás helyzetén és a tanári megbecsülésen? Mit válaszolnak azoknak, akik szerint pártpolitikai akció folyik? Videóriportunkban többek között ezekről kérdeztük a polgári engedetlenségben részt vevő tanárokat február végén.