Négy év börtönt kapott a két férfi, akik részegen kivágták a Robin Hood platánfáját

A bűncselekmény elkövetését mindketten tagadták, noha mobiltelefonjaik lokációs adatai azt mutatták, hogy a helyszínen tartózkodtak a fa kivágásának idején.

  • MTI MTI
Négy év börtönt kapott a két férfi, akik részegen kivágták a Robin Hood platánfáját

Négy év és három hónap szabadságvesztésre ítélte az észak-angliai Newcastle koronabírósága azt a két férfit, aki 2023 szeptemberében kivágta a világ egyik leghíresebb platánfáját.

A 15 méter magas, kétszáz éves fa – amelynek becsült eszmei értéke 622 ezer font (csaknem 300 millió forint) volt – közvetlenül a Hadrianus császár által a II. században építtetett, a jelenlegi Észak-Angliát az Ír-tengertől az Északi-tengerig teljes szélességében átszelő védőfal mellett állt, és rendkívül népszerű turistalátványosság volt a festői helyszín miatt.

A fát az egész világon ismerték, mivel feltűnt a Robin Hood, a tolvajok fejedelme című, Kevin Costner, Morgan Freeman és Alan Rickman főszereplésével 1991-ben forgatott film több kulcsjelenetében, 2016-ban pedig az év angliai fájának is megválasztották.

A platánt azonban 2023. szeptember 27-én kivágták. A világszerte hatalmas felháborodást okozó ügyben két férfi, a 39 éves Daniel Graham és a 32 éves Adam Carruthers ellen emeltek vádat szándékos rongálás bűncselekményének gyanújával.

Az esetet súlyosbítja, hogy a kidőlő fától megsérült az egykori római császár parancsára épült fal is, amely kiemelt műemlékvédelem alatt áll.

Bűnösnek találták a Robin Hood platánfáját kivágó férfiakat

Mindketten tagadják a vádat, de a mobiltelefonjaik helyadatai szerint a helyszínen voltak a nagy értékű fa kivágásakor.

Az esküdtszék májusban egyhangúlag bűnösnek mondta ki a két vádlottat nagy értékben elkövetett szándékos rongálás bűncselekményében.

A bűncselekmény elkövetését mindkét vádlott tagadta, egészen az ítélethirdetés napjáig, amikor a férfiak elismerték a bűncselekményt, amelyet ittasságukkal próbáltak magyarázni. „Az egész nem volt egyéb, mint részegesen elkövetett ostobaság, amelyet életük végéig bánni fognak” – mondta ügyvédjük.

A védelem korábbi érvei szerint a fa kivágásának nem voltak szemtanúi, és semmiféle közvetlen nyomozati bizonyíték nincs arra, hogy a két férfi a bűncselekmény idején a helyszínen járt.

A vád képviselője szerint ugyanakkor mindkettőjük mobiltelefonjának lokációs adatai azt mutatták, hogy Graham és Carruthers a helyszínen tartózkodott a fa kivágásának idején. Ráadásul Graham telefonján volt egy 2 perc 41 másodperces videófelvétel is, amelyen egy fa kivágása látszik, bár az éjszakai sötétség miatt a helyszín nehezen azonosítható.

Az ügyész szerint a két férfi nem is csinált titkot az ügyből: mindketten több, nem egyszer gúnyolódó üzenetet is megosztottak közösségi médiában a fa kivágása keltette hatalmas nemzetközi visszhangról.