A brit királyné fiatalkorában szexuális zaklatási kísérlet áldozata lett, amit a cipősarkával sikerült megakadályoznia – írja a BBC.
Az esetet a Power and the Palace című új, a királyi családról szóló könyv szerzője, Valentine Low idézte fel. Low, a Times egykori királyi tudósítója szerint a királyné maga mesélte el a történetet Boris Johnsonnak 2008-ban, amikor az még London polgármestere volt.
Az eset idején a fiatal Camilla Shand 16 vagy 17 éves volt, és egy, a Paddington pályaudvar felé tartó vonaton utazott, amikor egy férfi tapogatni kezdte őt. A kamaszlány a támadást úgy hárította el, hogy levette cipőjét, és azzal kezdte ütni a férfit. Ezt a módszert állítólag édesanyja tanácsolta neki, arra az esetre, ha egyszer ilyen helyzetbe kerülne. Amikor a vonata befutott Londonba, jelentette az esetet az állomás személyzetének, és a férfit letartóztatták.
A Buckingham-palota nem adott ki hivatalos közleményt az ügyben, de nem is vitatja a történtek részleteit.
„Felelősségteljesen járt el. Nemcsak találékony és erős volt, hanem felelős állampolgár is, aki gondoskodott róla, hogy a férfit letartóztassák” – mondta Low a BBC Radio 4 Today című műsorában.
A királyné közéleti tevékenységének jelentős része az utóbbi években a családon belüli erőszak, a szexuális zaklatás és az erőszakos bűncselekmények áldozatainak támogatására összpontosult. Ő a védnöke a SafeLives nevű jótékonysági szervezetnek, és női menedékhelyeket, valamint nemi erőszak áldozatainak segítséget nyújtó központokat látogatott az Egyesült Királyságban és külföldön egyaránt.
Számos beszédében méltatta a családon belüli erőszakot elszenvedő emberek bátorságát, és hangsúlyozta, hogy nem szabad szégyenkezniük vagy félelemből hallgatniuk:
„A munkám során számos olyan nővel találkoztam, akik átéltek már kényszerítő kontrollt és családon belüli erőszakot, és szerencsére győztesként, nem pedig áldozatként kerültek ki belőle. Ők a legbátrabb emberek közé tartoznak, akikkel valaha találkoztam. Történeteik megrázók, és még a legkeményebb hallgatókat is könnyekre fakasztották. Ezért is létfontosságú, hogy ezek a túlélők többé ne érezzenek szégyent vagy bűntudatot” – mondta Kamilla egy 2020-as beszédében.
A királynőhöz közel álló források szerint eddig azért nem beszélt nyilvánosan az őt ért támadásról, hogy ne magára vonja a figyelmet, hanem azokra az áldozatokra, akikkel jelenleg is dolgozik. „Nem akarta, hogy az ő esete elvonja a figyelmet mások tapasztalatairól. Sok történetet hallott az évek során, és mélyen, őszintén elköteleződött az ügy mellett – nem egyetlen tinédzserkori esemény indította el ezen az úton” – magyarázta Valentine Low.
Királyi források hozzátették: ha a királyné múltbéli élményeinek nyilvánosságra kerülése segíthet lebontani azt a stigmát, amelyet még ma is túl sok áldozat kénytelen elviselni, akkor pozitív hozadéka is lehet egy rossz történésnek.