Egy új kutatás szerint a Z generációs férfiak csaknem harmada úgy véli, hogy a feleségnek engedelmeskednie kell a férjének, és hogy a fontos döntéseket a férjnek kell meghoznia, írja az Independent. A 23 ezer ember bevonásával, 29 országban végzett globális kutatás arra az eredményre jutott, hogy a Z generációs férfiak (1997 és 2012 között születettek) kétszer akkora valószínűséggel vallanak hagyományos nézeteket a házasságon belüli döntéshozatalról, mint a baby boomer férfiak (1946 és 1964 között születettek).
A baby boomer férfiak közül mindössze 13, illetve 17 százalék értett egyet ezekkel az állításokkal. A Z generációs nőknek 18 százaléka értett egyet azzal, hogy a feleségnek mindig engedelmeskednie kell a férjének, míg a baby boomer nőknek mindössze 6 százaléka vallotta ezt a nézetet.
„Nyugtalanító látni, hogy a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos attitűdök nem pozitívabbak, különösen a fiatal férfiak körében. A Z generációs férfiak közül sokan nemcsak korlátozó elvárásokat támasztanak a nőkkel szemben, hanem saját magukat is szűk nemi szerepnormák közé zárják” – mondta The Hon Julia Gillard AC, a King’s Business Schoolhoz tartozó Global Institute for Women’s Leadership elnöke.
A felmérés, amelyet az Ipsos, valamint a londoni King’s College King’s Business Schoolán működő Global Institute for Women’s Leadership készített a 2026-os Nemzetközi Nőnap alkalmából, azt is kimutatta, hogy a Z generációs férfiak csaknem negyede egyetért azzal, hogy egy nőnek nem szabad túl függetlennek vagy önellátónak látszania, míg a Z generációs nőknek csak 15 százaléka gondolja ezt.
Ennek ellenére a Z generációs férfiak voltak azok is, akik a legnagyobb arányban értettek egyet azzal, hogy a sikeres karrierrel rendelkező nők vonzóbbak a férfiak számára: 41 százalékuk értett egyet ezzel az állítással, míg a baby boomer generáció tagjai közül – mindkét nem esetében – csak 27 százalék.
Általánosságban a válaszadók inkább egyenlőbb nézeteket fejeztek ki: mindössze minden hatodik válaszadó mondta azt, hogy a nőknek kellene a gyermekgondozás nagy részét vállalniuk (17 százalék), vagy a gyermekgondozáson túli háztartási munkák többségét (16 százalék), és kevesebb mint egynegyedük (24 százalék) gondolta úgy, hogy a pénzkeresés felelősségének nagy részét a férfiaknak kellene viselniük.
Az Egyesült Királyságban élő válaszadók az átlagnál kisebb valószínűséggel vallottak hagyományos nézeteket a háztartási feladatokról, ugyanakkor úgy érezték, hogy a társadalom továbbra is hagyományos elvárásokat támaszt. Például csak 14 százalékuk gondolta, hogy a nőknek kellene viselniük a gyermekgondozás fő felelősségét, ugyanakkor 43 százalékuk szerint a társadalom azt várja el, hogy a nők legyenek ezért többnyire vagy teljes mértékben felelősek. A válaszadók 15 százaléka gondolta úgy, hogy a férfiak felelőssége a pénzkeresés, de 38 százalékuk szerint a társadalom ezt várja el.
Heejung Chung professzor, a londoni King’s College King’s Business Schoolán működő Global Institute for Women’s Leadership igazgatója szerint a közösségi média erős hatással van a fiatal férfiakra. „Sok férfi influenszer – a közösségi médiában és a politikában is –, még azok is, akik nem kifejezetten a ‘manoszféra’ részei, a hagyományos nemi szerepeket hangsúlyozzák abban, hogy mit jelent férfinak lenni”. Szerinte az, hogy a fiatalabb férfiak körében növekszik a konzervativizmus, részben annak köszönhető, hogy ezek a közösségi médiás influenszerek mennyire láthatóvá és elérhetővé váltak.