Kína-szakértő professzor: Peking ráfizet, ha összeáll Orbánnal és Vuciccsal
Hszi Csin Ping kínai elnök látogatása nem segített megoldani a Kína és az Európai Unió hosszú távú problémáit, amelyek a kétoldalú viszonyt terhelik.
Hszi Csin Ping kínai elnök látogatása nem segített megoldani a Kína és az Európai Unió hosszú távú problémáit, amelyek a kétoldalú viszonyt terhelik.
Két konzervatív think-tank vezetői arra figyelmeztetnek, hogy Orbán Viktor Kína-barátsága miatt Magyarország nem megbízható partner.
Robert Fico populizmusa besorolhatatlan, úgy tekintenek rá, mintha Orbán Viktor politikai és ideológiai társa lenne, ám a kép ennél árnyaltabb, írja a német lap szerzője.
Putyin semmiképpen sem szeretne egy Prigozsinéhoz hasonló újabb lázadást, többek közt ezt nevezi meg az orosz elitben végrehajtott változtatások okaként a brit Guardian vendégszerzője.
A The Guardian és a Politico a Robert Fico elleni merénylettel foglalkozik. Az Euractiv és a Le Monde a grúziai helyzetről ír. Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 évvel ezelőtti srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánítaná július 11-ét, jegyzi meg az AP. Az Olasz Külpolitikai Intézet igazgatója szerint Európa befolyása zsugorodik, a kontinens pedig hatalmas politikai hibákat követ el. Hamish de Bretton-Gordon brit katonai szakértő azt állítja, Vlagyimir Putyin akár hónapokon belül legyőzheti Ukrajnát. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Fél év egyezkedés után Geert Wildersnek sikerült összekovácsolnia egy keményvonalas jobboldali koalíciót. Hollandia belpolitikáját eddig a kompromisszumkészség jellemezte, és ennek nyomán a hollandok Brüsszelben is a használható megoldásokat keresték. Ez most alighanem megváltozik.
Orbán és a Fidesz helyezkedik az európai pártok közösségében, ezért tart távolságot a német szélsőjobboldali párttól, írja Carsten Volkery, aki Brüsszelből tudósítja a német gazdasági lapot.
Marcel Lewandowski szerint a populizmus nem számolja fel a demokráciát, hanem a maga képére formálja azt.
Hogy a széles körben illiberálisnak tekintett Vučić és Orbán vörös szőnyeget terített Hszi Csin-ping lábai elé, az aligha jött be Európa többi részén, írja az amerikai hírtelevízió tudósítója.
Ivan Krasztev az Európát az utóbbi egy évtizedben sújtó öt válságról írt a Le Monde-ba. A Nobel-díjas közgazdász, Joseph Stiglitz szerint újra kell gondolni a kapitalizmus rendszerét. Youval Noah Harari állítása szerint a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát. A Financial Times ugyancsak az izraeli helyzetet értékeli. A The Economist Szergej Sojgu leváltását elemzi. A Bloomberg a grúziai ügynöktörvényt és az arra adott nyugati reakciókat tárgyalja. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Der Standardban megjelent vendégkommentárjában Rásky Béla arról ír, hogy az új politikai sztár lendületet ad a magyar belpolitikának. Nem mond semmi újat, és többet sem, mint a megosztott ellenzék. A felhajtás folytatódik, a tartalmi hiányosságok ellenére.
Szeretné-e Ronald Reagan a NER-t? Milyennek látja egy amerikai regionális lap tudósítója az Orbán-rendszer működését? A tanulságok alább.
Ursula von der Leyen, Giorgia Meloni és Marine Le Pen vetélkedésében az előny egyelőre az olasz kormányfőnél van. A helyzet jelzi: jobbra tolódik az unió.
A vezércikk úgy értékeli, hogy a nemzetközi politikában ugyan meglepően konstruktívnak bizonyult Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, ám odahaza az illiberális demokrácia megteremtésének a vágya vezérli. A múlt héten sztrájkba léptek a közszolgálati média dolgozói, és ez zavaró jel az EU egyik legfontosabb tagállamából.
A világsajtó a kínai elnök európai útjának világpolitikai mérlegét próbálja megvonni, benne Magyarország szerepével. A Neue Zürcher Zeitungban arról írnak, sok politikus hideglelést kap attól, hogy a magyar kormányfő és a szerb elnök Donald Trumpnak drukkol. A Politicóban a szlovák kormányfőnek a sajtó elleni támadásáról olvasni, Schiff András Londonban elő világhírű zongoraművész pedig arról nyilatkozik a Timesnak, miért nem látogat Magyarországra.