A cég szerint Magyarország nemcsak az euróövezetbe, de annak előszobájába, az ERM-II. átváltási mechanizmusba is csak valószínűleg a jövő évtizedben tud belépni.
A Moody's szerdán Londonban és New Yorkban bejelentett lépésével immár az összes nagy nemzetközi hitelminősítő negatív értékelést adott a középtávú magyar költségvetési kilátásokról. A múlt hónapban a Standard & Poor's is negatív kilátást adott a magyar adósságra, a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő pedig tavaly decemberben vissza is minősítette közepes befektetői sávba Magyarországot.
Kóka magabiztos, de reformot sürget |
Kóka János gazdasági miniszter szerint várhatóan nem lesz hatással a Magyarországnak adott hitelek kamatfelárára, hogy a Moody's az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását. Szerinte azonban az egész politikai elitet figyelmeztetni kell, hogy nincs más út, a következő ciklust az államháztartás rendbetételével kell kezdeni. "Ezért mondom el hónapok óta mindenütt, hogy a második Gyurcsány-kormány legfontosabb feladata az államháztartás rendbetétele kell, hogy legyen" - fogalmazott a szabad demokrata politikus. |
A kilátásrontáshoz fűzött indoklás szerint az éves államháztartási deficitcélokat időről időre, jelentős mértékben felfelé módosítják. A két nagy párt azonban mostanáig nem mutatott kellő elkötelezettséget a helyi közigazgatás ésszerűsítésére, vagy az egészségügy és az oktatási rendszer reformjára, amivel meg lehetne fékezni az államháztartási költekezést, áll a Moody's közleményében.
A hitelminősítő szerint emellett a szomszédos országok által támasztott, beruházásvonzó célú adócsökkentési verseny miatt Magyarország nem tudna könnyen adókat emelni a költségvetés kiegyensúlyozása végett. Ebben a helyzetben Magyarország csak a gyors gazdasági növekedés teremtette bevételi többletre és a deficiteket finanszírozó külföldi tőkebeáramlásra számíthat, ez a stratégia azonban az elmúlt években nem csökkentette a költségvetési hiányokat.
Reakciók józanodás után |
A forint gyengül, Veres János pénzügyminiszter nyugtat és egyben államháztartási reformot sürget, az ellenzék változásért kiált, a piaci elemzők inkább rezignáltak a Moody's figyelmeztetése után. Olvassa el a reakciókat! |
Mindemellett, miután a forintadósság jelentős része nem rezidens befektetők kezén van, és az alapmutatók romlanak, a Moody's szerint növekszik a valutaspekulációs kockázat.
A Moody's megjegyzi ugyanakkor, hogy a magyar közadósság lejárati struktúrája kedvező, és a piaci kockázati felárak arra utalnak, hogy a piaci szereplők már nem a feltörekvő térséghez sorolják a magyar gazdaságot, hanem az Európai Unió teljes jogú tagjaként kezelik.