szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Veres János pénzügyminiszter nyugtat és egyben államháztartási reformot sürget. A Fidesz triumfál és változást helyez kilátásba. A piaci elemzők pedig inkább rezignáltak a harmadik nagy hitelminősítő, a Moody's figyelmeztető bejelentése után.

"Én is azt tapasztalom, hogy a választások előtti kampányban túl sok ígéret hangzik el és ez bizonytalanságot idéz elő a nemzetközi piacokon" - mondta Veres János pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az MSZP és személy szerint ő sem tett olyan ígéretet eddig a kampányban, amelynek az egyenleget rontó hatása lenne az államháztartásra.

A pénzügyminiszter szerint az államháztartás különböző területein mind a központi, mind az önkormányzati igazgatásban, mind az egészségügyben, illetve az oktatásban is sürgősen kell változtatásokat végrehajtani. "Remélem a parlament még a nyári szünet előtt el is fogja fogadni a módosításokat" - húzta alá Veres János.

"Amennyiben az MSZP bizalmat kap a választásokon ismét a kormányalakításra, akkor a megalakuló új kabinet sürgősen az Országgyűlés elé terjeszti az államháztartás strukturális változtatására vonatkozó javaslatait" – nyugtat a pénzügyminiszter. Szerinte az év eddig eltelt időszakának adatai azt bizonyítják az államháztartásban a pénzforgalmi adatok kedvezőbb képet mutatnak annál, mint azt eredetileg várták "nem látszik elmaradás a bevételeknél, a kiadásoknál pedig nem várható túlteljesítés a következő időszakban sem".

A Medgyessy-Gyurcsány-kormány miatt újabb pénzügyi intőt kapott Magyarország – kérjük Gyurcsány Ferencet, ne vegye ezt a kormányzati gazdaságpolitika megerősítésének - íja a Moody's bejelentésére reagálva a Fidesz közleménye.

"Ma már a hazai és külföldi szakértők, az Európai Unió illetékesei előtt is teljesen világos, hogy a magyar államháztartás helyzete tarthatatlan. A költségvetés állapota minden várakozást felülmúlóan romlik. A Medgyessy-Gyurcsány-kormány elhibázott gazdaságpolitikája miatt kialakult helyzetben az euró bevezetésére – a Moody’s ma közzétett értékelése szerint - belátható időn belül nem kerülhet sor. Gyurcsány Ferencből hiányzik az őszinteség, a költségvetés problémáival való szembenézés szándéka vagy képessége.
Ahhoz, hogy Magyarország, a magyar kormány visszanyerje szavahihetőségét, változásra van szükség." - szól a közlemény, amelyet Domokos László,a Fidesz "gazdasági programszóvivője" jegyez.


Piaci elemzők véleménye (Oldaltörés)

A forint jelentős gyengülése ellenére a piacot nem lepte meg, hogy a Moody's az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását - mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője.

Nyeste Orsolya hangsúlyozta, hogy a Standard and Poor's a közelmúltban, a magyar adósságra adott negatív kilátása, illetve a Fitch Ratings tavaly decemberi, Magyarországot a közepes befektetői sávba visszaminősítő döntése után várható volt, hogy a harmadik nagy hitelminősítő is ront a besoroláson.

Nyeste Orsolya szerint azt, hogy a forintgyengülés mennyire lesz tartós a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság változása határozza meg. "Amennyiben ez romlik, úgy a hatás tartós lesz és erőteljesebben jelentkezik a forint sebezhetősége" - mondta.

Jeff Gable, a Barclays Capital londoni befektetési ház feltörekvő piaci stratégája erről az MTI-nek szerda este azt mondta: mivel az EU-bizottság idei hiánybecslése is csaknem a GDP-érték két százalékával magasabb a magyar várakozásoknál, az ERM-II.-csatlakozásról szóló tárgyalások is igen nehezek lesznek.

Amíg nincs olyan konvergencia-program, amelyről az euróövezeti jegybank (EKB) is azt mondja, hogy azzal Magyarország egy bizonyos időpontban bejuthat az euróövezetbe, addig az ERM-II.-csatlakozásról sincs értelme tárgyalni, tette hozzá.
   
A várható forintpiaci hatásra vonatkozó kérdésre a londoni elemző az MTI-nek azt mondta: minél több ilyen hitelminősítői lépés történik, annál kisebb a hatás. A Fitch decemberi leminősítésére még nagyot mozdult a piac, a Standard & Poor's által januárban bejelentett negatív kilátás már csak azért ingatta meg az
árfolyamokat, mert az S&P egyik vezetője (Konrad Reuss szuverén minősítési igazgató) nem sokkal korábban még gyakorlatilag kizárta a magyar minősítés módosítását, a Moody's-bejelentésnek pedig már várhatóan sokkal korlátozottabb piac hatása lesz, mondta Gable. A magyar adósság hozama 3-4 bázisponttal nőtt, a forint 254-ig kiugrott, de már megy vissza, tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb kijózanító leminősítés

Az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta az egyébként magasan elsőrendű szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását a Moody's Investors Service. A romló költségvetési helyzetre hivatkoznak, és arra, hogy egyelőre egyik nagy párt sem mutat elkötelezettséget a közfinanszírozási rendszer rendbetételére.