Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Egyre több bejelentés érkezik az Európai Unió pénzügyi csalások elleni hivatalához (OLAF) – derül ki a hivatal éves jelentéséből, amelyet csütörtökön tettek közzé Brüsszelben.
A 2002. évi mintegy 500 új bejelentés tavalyra több mint 1000-re emelkedett, utóbbi az eddigi legmagasabb szám. Ez "megerősíti a csalás és korrupció elleni munkába vetett közbizalmat" – mondta Franz-Hermann Brüner, az OLAF főigazgatója.
Leszögezte, hogy fennállásának tizedik évében az OLAF jól működik és nemzetközileg jó hírnévnek örvend. Arra is rámutatott ugyanakkor, hogy a hivatal "nem küzdhet egyedül" a csalás és a korrupció ellen - sikere nagyban múlik a tagállamokban, az unión kívüli országokban, a nemzetközi szervezetekben és az uniós intézményekben található partnereken.
Az OLAF 1999-es létrehozása óta több mint 3000 ügyet indított. Az OLAF vizsgálatainak eredményeképpen a büntetőbíróságok több, mint 300 személyt ítéltek el összesen majdnem 875 év – ebből 208 év felfüggesztett – börtönbüntetésre. Csak tavaly emellett az OLAF-ügyekkel kapcsolatban 460 millió eurót meghaladó összeget regisztráltak visszatérített összegként.
A részletes statisztika szerint tavaly a legtöbb, 51 vizsgálat Belgiumban - nyilván jórészt az uniós intézményeknél - volt folyamatban. Bulgáriában 42, Olaszországban 41, Romániában 21 vizsgálatot folytattak tavaly. Hét esetben Magyarországon is vizsgálódott a szervezet, ezek közül egy áfa-megkerülési nemzetközi vizsgálatot említ a jelentés.
Brüner kiemelt néhány nagyobb jelentőségű vizsgálatot, mint egyes egészségügyi projektek hűtlen kezelése Ugandában, a Kínából származó szilíciumfémre kivetett dömpingellenes vámok megkerülése, valamint a szerződések odaítéléséért cserébe állítólagosan kenőpénzt kérő bizottsági delegációs alkalmazott esete. Bulgáriában és Romániában nem utolsó sorban az uniós csatlakozást segítő mezőgazdasági támogatások felhasználását tanulmányozták, és összesen mintegy 80 millió eurónyi szabálytalanságra rá is bukkantak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A második kézbesítés körül azonban van némi ellentmondás.