A fideszes politikus a rajta kívül Orbán Viktor és Lázár János által jegyzett, a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagok védelméről szóló nyilatkozat tervezetét ismertetve hétfőn este a parlamentben kijelentette: a pártok korábbi nyilatkozatai alapján a javaslatot akár egyhangúlag is elfogadhatná az Országgyűlés.
Emlékeztetett, a nyilatkozat kimondaná: garantálni kell az egyéni számlavezetés intézményét az állami nyugdíjrendszerbe átlépő, korábbi kötelező magánnyugdíj-pénztári tagoknak; valamint garantálni kell az egyéni számlára történő befizetések értékállóságát; az állami rendszerbe átlépők veszteségeinek jóváírását; az átlépők esetleges hozamának adómentességét, ha jövő év január végéig átléptek és hozamukat kivették. Ezenkívül az előterjesztés kimondja, hogy meg kell vizsgálni a magánnyugdíj-pénztári tagok befizetéseivel való gazdálkodás körülményeit.
Ki ne támogatná ezeket a célokat? - tette fel a kérdést Kósa Lajos, hozzáfűzve, tudja, hogy az ellenzék részéről a politikai ellenállás igénye olykor felülírja a rációt.
Beszélt arról is: tévesnek bizonyult az a korabeli elképzelés, hogy a magánnyugdíjpénztárak magasabb ellátást biztosítanak majd az állami nyugdíjrendszernél. A nyugdíjrendszer átalakítása melletti érvként említette azt is, hogy az elmúlt nyolc évben több mint kétszeresére nőtt az államadósság mértéke, aminek egyik oka a magán-nyugdíjpénztári rendszer létrehozása volt.
"Most, amikor felszámoljuk ezt a magán-nyugdíjpénztári rendszert nem az emberek befizetéseit szeretnénk elvenni (...) hanem ugyanazokat a jogokat szeretnénk garantálni nekik, amit egyébként a magánnyugdíjpénztárakban is élveztek volna" - összegzett. Hozzátette: a javaslat azokat a garanciákat rögzíti, amelyeket az ellenzék is követelt.