Az ipari kibocsátás októberi, 8,3 százalékos – az előző havi adathoz képest kisebb mértékű – növekedésében a bázishatás mellett az előző hónapokhoz képest mérsékeltebb belföldi kereslet érvényesül. 2009 első tíz hónapja közül októberben volt a legmagasabb a termelés szintje.
Az ipari export 2010 első tíz hónapjában 15,9, októberben 14 százalékkal bővült 2009 azonos időszakához viszonyítva. Októberben az exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év tizedik hónapjában a feldolgozóipari kivitel több mint háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene a feldolgozóipari átlag felett, 16,8 százalékkal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export közel egynegyedét adó járműgyártás kivitele 10,4 százalékkal nőtt.
Az ipar január–októberi belföldi értékesítése 2,8, a októberi nagyobb mértékben, 7,2 százalékkal csökkent 2009 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első tíz hónapjában 0,9 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól; ez elsősorban azzal függ össze, hogy az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítóinak termelésnövekedése nem tudta kompenzálni a lakossági kereslet visszaesését.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2010 októberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 9,2 százalékkal nőtt, a csekély súlyú bányászatban 9,1 százalékos visszaesés figyelhető meg. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása kismértékben, 0,7 százalékkal haladta meg a tavalyi bázis szintjét.
KSH