Itt az új MNB-program: jön a minősített vállalati hitel
Új minősített hitelterméke vezet be a Magyar Nemzeti Bank. Milyen előnyöket tartogat ez a lehetőség a vállalkozások számára?
Nem csak a jövő évi növekedési előrejelzést nyeste vissza a 2012-es költségvetéshez benyújtott, 2012-2015 közötti gazdasági kitekintésben a kormány, de a későbbieket is, összehasonlítva az idén áprilisban Brüsszelnek elküldött konvergenciaprogram számaival.
A Széll Kálmán-tervre alapozott, áprilisban készült konvergenciaprogram szerint idén 3,1 százalékkal, jövőre 3,0, 2013-2015 között 3,2, 3,3, illetve 3,5 százalékkal nő a bruttó hazai termék, azaz a GDP.
A múlt pénteken a parlamentnek beterjesztett 2012-es költségvetési törvényjavaslat GDP-prognózisa erre az évre 1,9 százalék, jövőre 1,5 százalék, 2013-2015-re pedig 2,9, 3,1, illetve 3,0 százalék. Ez azt jelenti, hogy a 2015-ig a korábban várt gazdasági növekedést összesen (nem kumulálva) a várt 13,0 százalék helyett, csak 10,5 százalékra várja a kormány.
Szembetűnő változás látható a háztartások fogyasztási kiadásainak adatsorán. Amíg a konvergenciaprogram erre az évre 3,1 százalékos bővüléssel számolt, majd 2012-ben 2,2 százalékra, s 2013-2015 között 2,4, 2,5, és 2,7 százalékos növekedésre, addig a pénteken benyújtott törvényjavaslatban erre az évre 0,7 százalék, jövőre nulla, 2013-2015 között pedig 1,4 százalékos, majd 1,7 és 1,4 százalékos adat szerepel.
A beruházási előrejelzésben kisebb eltérés látszik. A konvergenciaprogram szerint idén 5,7 százalékkal , jövőre 5,3 százalékkal nőnek a beruházások, majd a későbbi években 6,0, 5,7 és 5,8 százalékkal. A költségvetési törvényjavaslat az idei beruházási előrejelzést mínusz 2 százalékra csökkentette, a jövő évit 3,2 százalékra. A 2013-2015 közötti évekre viszont már dinamikusabb előrejelzést adott most a kormány: eszerint 2013-ban 5,4 százalékkal, majd 5,2-5,2 százalékkal bővülnek a beruházások.
A munkanélküliségi prognózis is változott a konvergenciaprogramhoz képest. A Széll Kálmán-terv, illetve a konvergenciaprogram azzal számolt, hogy idén 10,9 százalékos, jövőre 10,5 százalékos lesz a munkanélküliségi ráta, majd 2013-2015 között 9,9, 9,3 és 8,7 százalékra mérséklődik. A most benyújtott költségvetési törvényjavaslat erre az évre 10,9 százalékos, jövőre 10,6 százalékos rátát jelez előre, 2013-ban 10,0 százalékra csökken a munkanélküliség, ami a következő két évben viszonylag meredeken esik 9,0, illetve 8,1 százalékra.
Új minősített hitelterméke vezet be a Magyar Nemzeti Bank. Milyen előnyöket tartogat ez a lehetőség a vállalkozások számára?
Kedvező lehetőség a likviditás javítására feldolgozóipari vállalatok számára.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
A magyarországi kihalt falvakról szóló sorozat egyik legkülönlegesebb túrája, amolyan Tüskevár-érzés volt, amikor Tiszahalász emlékei után kutattunk.
Pannonhalmán mondta el augusztus 20-i ünnepi beszédét a Tisza Párt elnöke.
Kína és Oroszország is részt venne a kidolgozásban, dobta fel az orosz külügyminiszter.
A rendőrség ugyanakkor nem akarja elárulni, hogy milyen bűncselekmény gyanújával indítottak eljárást.