Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Arra kérjük a miniszterelnök urat, hogy segítsen ki minket az adósságcsapdánkból - mondta Szita Károly, Kaposvár polgármestere az Önkormányzatok az adósság csapdájában című rendezvényen. Pokorni Zoltán ugyanitt arról beszélt, hogy jelenleg rendetlen időszakot élünk, amikor még semmi sincs a helyén.
Az új önkormányzati rendszerrel kettő, de legkésőbb három év múlva megszűnnek az önkormányzatok finanszírozás nehézségei. Addig viszont 1200 milliárd forintos adósságuk finanszírozásához segítséget kérnek a kormánytól – jelentette be Szita Károly az Önkormányzatok az adósság csapdájában című budapesti rendezvényen.
Arra kérjük a miniszterelnök urat, hogy segítsen ki minket az adósságcsapdánkból – mondta Kaposvár polgármestere a rendezvényen jelen lévő kormányfőnek.
Mára a tartalékaink teljesen kimerültek. Az önkormányzatok azért vették fel a hiteleket, hogy működjenek az iskoláik, az óvodáik, és hogy fejlesszék a településeket. Növekedési programokat csak mi indítottunk, és ezt csak hitelekből tudtuk megtenni – mondta Szita Károly, majd azt is hozzátette: 2005 és 2010 között ezermilliárd forintot vontak el a településektől. 2007-től az önkormányzatok nominálisan is kevesebbet kaptak az államtól feladataik ellátására. Ezért a települések hitelfelvételre kényszerültek.
Az adósság nem egyenlő a fekete pestissel
Pokorni Zoltán a rendezvényen elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy az önkormányzati rendszer jelentős átalakulás előtt áll. Pillanatnyilag még rendetlen időszakot élünk, amelyben semmi sincs a helyén, és a helyzet rendezését nehezíti a pénzügyi szituációnk – mondta.
Egy dologtól óvnám magunkat, hogy az adósság és a hitelfelvétel a fekete pestis szinonimája legyen – emelte ki Pokorni. A világon minden önkormányzat banki finanszírozásból fejleszt, tehát a hitel önmagában egy teljesen normális dolog – tette hozzá.
A polgármester szerint a fejlesztési hitel jó, és "90-es IQ felett van fejlesztési hitele egy önkormányzatnak", a folyószámlahitel a normális működéshez szükséges, viszont, ha egy település működési hitelt vesz fel, az veszélyes. Pokorni szerint nincs ingyenebéd: szívesen segít a kormány az adófizetőkön a kis- és közepes településeken, de csak akkor, ha a kilátástalan helyzet nem termelődik újra a következő években – tette hozzá.
Kósa: a polgármesterek jól vizsgáztak
Azzal a szándékkal hívtuk össze ezt a tanácskozást Lázár János államtitkárral, hogy az államháztartás legnagyobb alrendszerét feszítő adósságproblémára megoldást találjunk - mondta a rendezvényen Kósa Lajos, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke. Debrecen polgármestere szerint a polgármesterek jól vizsgáztak, mert a kormányt egy sor olyan döntésben támogatták, ami negatívan érintette a településeket és vezetőiket is. Ilyen volt a parlamenti képviselők számának csökkentése, az önkormányzatoknak járó állami támogatások csökkentése. A polgármesterek három éve partnerei a kormánynak abban, hogy tartani kell a költésgvetési hiánycélt.
Kósa Lajos szerint a polgármesterek döntő része felelősen gazdálkodott, és az eladósodásukhoz a szocialista kormányok okozták. Név szerint Lampert Mónikát és Gyurcsány Ferencet említette, mint felelősöket, de különösen Bajnai Gordont bírálta fejlesztési miniszterként hozott döntéseiért.
Az önkormányzati alrendszert egy teljesen új pályára kell állítani Kósa szerint. A feladatok mellett azonban a finanszírozáshoz is hozzá kell nyúlni, mert januártól nagyon komoly működési zavaraink lehetnek – mondta. Debrecen polgármestere azt kérte Orbán Viktortól, hogy kezdjék el kidolgozni, hogy az önkormányzati rendszer egy zárt rendszer legyen, vagyis képes legyen megállni a saját lábán.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.
15–9-re nyertek a mieink.
Berg Dániel a történtek után betegszabadságra ment, a feladatait magához vonta a II. kerület polgármestere, Őrsi Gergely.