Pörögnek a trükkök a görög csőd első napján
Utolsó frissítés:
Magyar idő szerint kedd éjfélkor gyakorlatilag csődbe ment Görögország, mert nem törlesztette az esedékes adósságát a Nemzetközi Valutaalap felé. Aztán hirtelen kiderült, hogy a miniszterelnök kapitulált, minden feltételt elfogad, majd az is kiderült, hogy mégsem mindent és nem is kapitulált. Annyira nem, hogy a tévében EU-ellenes beszédet mondott délután.
Most érkezett
Ciprasz visszavonhatja a népszavazást!
Ez még csak spekulációnak tűnik, de a Wall Street Journal szerint az eurócsoportból egy forrás azt mondta nekik, hogy Ciprasz a ma este fél 6-kor kezdődő eurócsoport telefonkonferencia előtt vissza fogja vonni a vasárnapra meghirdetett népszavazást. Állítólag a görög pénzügyminiszter is említette ezt tegnap telefonon.
Percről percre
Merkel: Nincs tárgyalás a népszavazás előtt
A német kancellár a német parlamentben mondta ezt szerdán, napok óta ezt hajtogatja. Azt is mondta, a görögöknek joguk van népszavazást tartani, a többi euróövezeti országnak pedig joga van erre reagálni és véleményt formálni.
Angela Merkel szerint a görög ügy nem pár milliárd euróról szól, hanem alapvetően arról, hogyan maradhat az EU versenyképes a világban.
És láss csodát: a görög kormány tagadja a kapitulációt
A görög kormány közleményt adott ki a Ciprasz-levélről, és közölte, nem helytállóak a híradások, melyek szerint a görög kormány teljesen elfogadta a nemzetközi szervezetek javaslatát, és hozzátette, a kormány változtatási javaslatokat is küldött.
Majd a kormányzati közlemény magyarázkodóra fogja, és azt írja, az új javaslat kísérlet volt egy kölcsönösen előnyös megállapodás elérésére.
Nem estek hasra Ciprasz kapitulációjától
Újságírók, elemzők arról számolnak be, hogy a görög kormányfő levelében, amelyben azt írta, elfogadja a trojka feltételeit, van néhány pont, amit nehéz lesz elfogadniuk az euróövezet minisztereinek, és a görög miniszterelnök továbbra is összesen több százmillió euróra rugó tételekhez ragaszkodik.
Egy kis német hidegzuhanyt?
Tessék:
Miközben éppen arról jelennek meg hírek, hogy a görög kormány felteszi a kezét, és elfogadná a nemzetközi szervezetek kemény megszorítócsomagját, megszólal a német pénzügyminiszter, és egy kicsit lehűti a kedélyeket. Wolfgang Schäuble szerint semmi nem változtatott a tényen, hogy éjfélig nem történt meg a megállapodás, és jelenleg nincs alapja annak, hogy komoly tárgyalásokat folytassanak Görögországgal. Görögországnak tisztáznia kell, mit akar – üzente a német miniszter.
Fordulat: Ciprasz meggondolta magát, elfogadná a megállapodást
A görög miniszterelnök kedd éjjel levelet küldött az Európai Bizottság, az IMF és az Európai Központi Bank vezetőjének, és a levél szerint apró változtatásokkal elfogadja a hitelezők feltételeit. A levelet a Financial Times szerezte meg. Itt olvasható a levél.
A kétoldalas levél részletezi a nagy meglepetést keltő, keddi görög kérést az éjfélkor lejárt program meghosszabbítására és egy új 29,1 milliárd eurós mentőcsomagra. A lap szerint Ciprasz levele alapul szolgálhat egy új mentőcsomagnak a következő napokban.
A görög miniszterelnök elfogadná az áfaszabályozás hitelezők által kért reformját, egyetlen változtatással: megtartaná a görög szigetek 30 százalékos áfakedvezményét.
A nyugdíjreformmal kapcsolatban annyit kér, hogy ne azonnal, hanem csak októbertől kelljen elkezdeni emelni a nyugdíjkorhatárt, aminek a hitelezők feltétele szerint 2022-ig el kell érnie a 67 éves kort. Emellett azt kéri, hogy a szegényebb nyugdíjasoknak járó szolidaritási díjat sokkal lassabban kelljen kivezetni, mint a hitelezők kérték.
A levélből úgy tűnik, Ciprasz hangnemet váltott, és győzködi a hitelezőket, hogy mint láthatják, a javaslataik konkrétak és "teljes mértékben tiszteletben tartják" a program irányát és hitelességét.
Ciprasz új javaslatait ma délután fél 6-kor tárgyalják meg az euróövezet pénzügyminiszterei a Financial Times cikke szerint.
Pálfordulás a Szirizában?
A Guardian athéni tudósítója szerint olyan pletykák keringenek a görög kormánypárt tagjai között, hogy a kormány miután tegnap újabb mentőcsomagot kért a nemzetközi szervezetektől hangnemet válthat a vasárnapi népszavazással kapcsolatban. A radikális baloldali párt megszorításellenes ígéretekkel került hatalomra, és eddig amellett kampányolt, hogy a vasárnapi népszavazáson a görögök utasítsák el a nemzetközi szervezetek hatalmas megszorításokat követelő feltételeit.
A pletyka szerint a kormány meggondolhatja magát. Tegnap a miniszterelnök-helyettes már megpendítette a görög tévében, hogy visszavonhatják a népszavazást, egy kormánypárti képviselő pedig nyíltan a megszorítások és a nemzetközi csomag elfogadása mellett foglalt állást.
Kína egységes Európát és erős eurót akar
És ennek hangot is ad, a kínai külügyminisztérium szóvivője szokásos sajtótájékoztatóján nyilatkozta, hogy mindenkinek ez az érdeke, és Kínai továbbra is konstruktív szerepet fog játszani ebben.
Elég tompán reagált a kötvénypiac
Csőd ide, csőd oda, a spanyol és az olasz állampapírok hozama enyhén csökkent is szerdán, a befektetők még mindig reménykednek a megállapodásban.
A görög kétéves és tízéves állampapírok hozama megugrott egy kicsit, az ötéves hozamok viszont nem változtak.
Még mindig nyitva az ajtó a görögöknek
Az euróövezet még mindig nyitott a megállapodásra – mondta az olasz pénzügyminiszter a Reuters szerint. Azt is mondta, fel kell gyorsítani az euróövezet integrációját. A miniszter szerint, ha a görögök kilépnének az eurózónából, az euró már egy másfajta állat lenne, és a szorosabb integrációra kellene összpontosítani.
A francia pénzügyminiszter is azt lengette be, hogy már a vasárnapi népszavazás előtt meg kellene állapodni a görög kormánnyal.
A kérdésben nem túl egységesek az euróövezeti vezetők. A német kancellár azt mondta, a népszavazásig nem hajlandóak tárgyalni a tegnap bedobott görög kérésről az új mentőcsomagra. Az alkancellár pedig azt nyilatkozta, lehet tárgyalni, ha törlik a népszavazást.