Fordulat: már a német kormányban is van, aki segítené a görögöket
Törés a német kormányban: a külügyminiszter már belemenne abba, hogy könnyítsenek Athén adósságterhén. Alighanem az őszi választásokra készül a politikus.
Törés a német kormányban: a külügyminiszter már belemenne abba, hogy könnyítsenek Athén adósságterhén. Alighanem az őszi választásokra készül a politikus.
A londoni pénzügyi elemzők szerint a Frexit, vagyis Franciaország esetleges kiléptetése az EU-ból és az euróövezetből akkor is nagy politikai és jogi akadályokba ütközne, ha a tavaszi elnökválasztást Marine Le Pen, a Nemzeti Front vezetője nyerné, a Grexit, vagyis a görög eurótagság megszűnésének kockázata azonban ismét növekszik.
Nem jutott egyezségre a brit kormány által Brüsszeltől követelt szabályozási reformokról vasárnap este tartott londoni megbeszélésén a brit miniszterelnök és az Európai Tanács elnöke. A Downing Street szerint ugyanakkor igen jelentős előrelépést sikerült elérni e reformok ügyében, és már kedden az uniós társállamok vezetői elé kerülhet a megállapodás szövegtervezete.
Az alapítók egyszer csak azt vették észre, hogy cégük nevével tele lett az internet, ami minden startup álma. Csakhogy a hírek nem a Grexit nevű szoftver szolgáltatásról, hanem a görög állam unióból való lehetséges kilépéséről szóltak.
Voltak a német kormányban olyanok, akik a Görögországnak folyósított újabb mentőcsomag helyett azt szerették volna, ha Athén átmenetileg elhagyja az eurózónát - mondta el Wolfgang Schäuble német miniszter az uniós pénzügyminiszterek keddi tanácskozását követően.
"Átmeneti" Grexitet javasol a német pénzügyminiszter, mivel szerinte a görög javaslatcsomagból hiányoznak azok a legfontosabb reformterületek, amelyek elősegíthetnék az ország modernizálását,
A jelenség nem általános, főleg Észak-Görögországban tapasztalható. Lehet levával fizetni a boltokban, éttermekben és hotelekben is.
Péntek reggel 7-re a görög kormány összehívatta a parlament ülését.
Másfél hete tartanak zárva a bankfiókok, és még ráhúznak pár napot. Ha vasárnap nem jut dűlőre a görög kormány és az európai vezetők, lehet, hogy bankválság söpör végig az országon, és jön egy új pénznem az euró helyett.
„A történelem arról fog emlékezni Önre, amit ezen a héten tesz” – írják. Arra buzdítják, tegyen bátor és nagyvonalú engedményeket Görögország javára, és az egész Európát fogja szolgálni.
A Capital Economics közgazdászai szerint most már itt az ideje "az elkerülhetetlen elfogadásának", és azon dolgozni, hogyan lehetne a legjobban kezelni Görögország távozását az euróövezetből – fogalmaztak a megállapodás nélkül zárult keddi euróövezeti csúcs utáni helyzetértékelésükben. A ház szerint a görög gazdaság olyan ütemben gyengül, hogy már a legfrissebb gazdasági és költségvetési tervek és előrejelzések is elavulttá váltak.
Vasárnap összeül az Európai Unió állam- illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács, és az a nap a végső határidő arra, hogy sikerüljön tető alá hozni a megállapodást Görögországgal – közölte az eurózóna tagállami vezetőinek kedd esti csúcstalálkozóját után a tanácskozás elnöke. Donald Tusk világossá tette: ha addig nem sikerült megállapodni, akkor a tárgyalások véget érnek, és a lehető legrosszabb forgatókönyv is elképzelhető.
Vasárnap összeül az Európai Tanács, ott van az utolsó esély arra, hogy létrejöjjön valamilyen megállapodás Görögországgal kapcsolatban. A vasárnapi az utolsó határidő - tette világossá a keddi rendkívüli euróövezeti válságcsúcs után az Európai Bizottság elnöke. Jean-Claude Juncker szerint harcolnak a görögökért, de elismerte, hogy a Grexitre is megvan a forgatókönyv. A görög bankok szerdán is zárva lesznek.
Az Európai Központi Bank megkegyelmezett az összeomlás szélén levő görög bankrendszernek.
Párizsban tartott közös sajtótájékoztatót a német kancellár és a francia elnök a görög adósságválság ügyében. Míg Hollande azt mondta, országaik tiszteletben tartják a görög nép szavazatait, amelyekkel nemet mondtak a hitelezők ajánlataira, Merkel szerint a többi tagállam akaratát is tisztelniük kell. A kancellár azt várja, hogy a görög kormány még a héten beterjeszti új javaslatait. A francia elnök azzal biztatta Cipraszt, hogy az ajtó még nyitva áll előtte.
A hivatalos hitelezők megállapodási javaslatait elvető görögországi népszavazás után drámai mértékben megnőtt egy olyan eseményláncolat kockázata, amelynek végén Görögország zűrzavaros körülmények közepette távozni kényszerülhet az euróövezetből - áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban ismertetett elemzésében.
Annak az esélye még mindig csak valamivel több 50 százaléknál, hogy Görögország eldobja az eurót – pedig kellene egy a mostaninál sokkal gyengébb valuta nekik, hogy képesek legyenek növekedni gazdaságilag, vélik elemzőházak.
Furcsa kijelentés egy német miniszter szájából: a görög embereknek segítségre van szükségük, és nem szabad ezt tőlük csak amiatt megtagadni, mert nem vagyunk elégedettek a népszavazás eredményével. Vasárnap az Európai Parlament elnöke is felvetette, hogy humanitárius segítségre lehet szükség.
A görög bankrendszer haláltusáját vívja Zsiday Viktor szerint.
Egyelőre senki nem tudja, mi lesz Görögországgal, miután váratlanul győzött a megszorítások elutasítása a vasárnapi népszavazáson. A legrosszabb forgatókönyv szerint az Európai Központi Bank elzárhatja a pénzcsapot, összeomolhat a görög bankrendszer, és bekövetkezhet a Grexit, vagyis Görögország kieshet az euróövezetből. A görög bankok már most valószínűleg az utolsókat rúgják, és egyes német politikusok humanitárius katasztrófától tartanak. Kedden ismét válságtárgyalás lesz a görög helyzetről, és ha nem találnak megoldást, a helyzet nagyon gyorsan romlásnak indulhat.