A sorsdöntő népszavazás utáni első kritikus nap a görögöknél
percről percre

A sorsdöntő népszavazás utáni első kritikus nap a görögöknél

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre senki nem tudja, mi lesz Görögországgal, miután váratlanul győzött a megszorítások elutasítása a vasárnapi népszavazáson. A legrosszabb forgatókönyv szerint az Európai Központi Bank elzárhatja a pénzcsapot, összeomolhat a görög bankrendszer, és bekövetkezhet a Grexit, vagyis Görögország kieshet az euróövezetből. A görög bankok már most valószínűleg az utolsókat rúgják, és egyes német politikusok humanitárius katasztrófától tartanak. Kedden ismét válságtárgyalás lesz a görög helyzetről, és ha nem találnak megoldást, a helyzet nagyon gyorsan romlásnak indulhat.

Most érkezett

A virtuális drachma lenne a megoldás?

A virtuális drachma azonnali bevezetését javasolja a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének az elnöke. Hans-Werner Sinn szerint elérkezett az a pillanat Görögország számára, amikor meg kell tennie a saját deviza bevezetésének merész lépését. "Az országban minden üzleti szerződését, beleértve a külföldiekkel szemben fennálló adósságot is át kell konvertálni drachmára. Ezzel a kormány és a bankok azonnal fizetőképessé válnának" - javasolja.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Új javaslatokkal áll elő Görögország

Görögország új javaslatokat terjeszt elő az euróövezeti állam- és kormányfők keddre összehívott csúcsértekezletén – ebben állapodott meg Angela Merkel német kancellár és Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök. Merkel és Ciprasz hétfőn telefonon beszélt egymással. Ciprasz kedden áll elő az euróövezeti partnerek által szorgalmazott új tervvel. 

A görög kormányfő hétfő délelőtt telefonon beszélt Mario Draghival, az Európai Központi Bank (EKB) elnökével és Vlagyimir Putyin orosz államfővel is, míg Prokopisz Pavlopulosz görög elnök francia kollégájával, Francois Hollande-dal egyeztetett. Az EKB kormányzótanácsa hétfőn délután dönt arról, hogy fenntartja-e a görög bankok sürgősségi likviditási támogatását, illetve emeli-e annak plafonját.

Csitul az esés a tőzsdéken

A reggeli nyitás utáni mínuszok kicsit enyhültek kora délutánra: a londoni FTSE-100 0,6 százalékos esésben van péntekhez képest, a német DAX 1,5 százalékos mínuszban, a francia CAC 1,9 százalékos mínuszban.

A forint 315-316 között ingadozik, miután reggel 317 fölé ugrott.

Varufakisz belegázolt a németek lelkébe

A reggel lemondott görög pénzügyminiszter megsértette egész Európát azzal, hogy terroristának nevezte a hitelezőket – panaszolta egy német vezető politikus a BBC-nek Angela Merkel pártjából.

Több mint 300 milliárd eurót költöttünk Görögországra, és erre azt mondják nekünk, "önök terroristák" – bocsánat, így nem lehet beszélni egymással

mondta Michael Fuchs, aki szerint Görögország tárgyalási pozíciója még Varufakisz távozása után is tarthatatlan, és nem lesz további segítség hiteles reformok nélkül.  

  

Mit járhat Putyin fejében?

Amíg megtudjuk, mit beszélt a görög miniszterelnök Putyinnal, egy kicsit bővebben Oroszország Görögországgal kapcsolatos, hivatalos álláspontjáról.

A Kreml szóvivője mai sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, Görögországnak és a hitelezőknek mielőbb el kell érniük a kompromisszumot. Emellett – a Bloomberg tudósítása szerint – azt is mondta, Oroszország szorosan nyomon követi a népszavazás utáni fejleményeket.

Oroszország azt szeretné, hogy Görögország tegyen lépéseket az ország gazdasági és társadalmi stabilitása érdekében. Azt is közölte, Görögország nem kért pénzügyi segítséget Oroszországtól. A görög ügy szóba kerülhet a BRICS országok (Brazília, Oroszország, India, Dél-Afrika) találkozóján a héten, de nem szerepel a hivatalos programban – tette hozzá.

Oroszország álláspontja azért érdekes most, mert van esélye annak, hogy ha Görögország kiesik az eurózónából, Putyin karjaiban találja magát.

Valahol a középpályás passzolgatás fázisában járunk...

Az olasz miniszterelnök azt mondja, Európának egyszer és mindenkorra meg kell oldania a görög válságot.

Megvalósíthatósági tanulmányt nem csatolt a Facebook-bejegyzéshez.

Fogyóban a pénz az ATM-ekből?

Egyre több athéni bankautomatából nem lehet kivenni az engedélyezett napi 60 eurót, legfeljebb 50-et. Magyarán megint fogyóban a 20 eurós, mint múlt héten. A Guardian tudósítója szerint 7 automatából csak 2 adta ki az engedélyezett összeget.

A volt pénzügyminiszter jókedvű

A sajtó az otthonából kilépve kapta el a minisztert, aki reggel jelentette be, hogy lemond:  

Janisz Varufakisz hétfőn az otthona előtt

Drámai jelenetek a görög bankok előtt

A pénzükre várakozók között volt olyan nyugdíjas, aki összeesett. A nyugdíjasok néhány bankfióknál juthatnak hozzá az erre a hétre engedélyezett 120 eurójukhoz. Már korán reggel tömegek álltak a kijelölt fiókok előtt, ahol az embereknek sorszámot kell húzniuk.

Nyugdíjasok egy bank előtt hétfőn.

Magyarázza a bizonyítványt a bizottság

Az Európai Bizottság alelnöke, Valdis Dombrovskis szerint a görög néppszavazás célja az volt, hogy politikai üzenetet küldjenek az EU többi tagállamának, és nemek győzelme bonyolultabbá teszi a helyzetet, de Görögországnak továbbra is van helye az euróövezetben.

Megállapodás nélkül nagyon bonyolult lesz a pénzügyi stabilitás helyreállítása Görögországban – mondta déli sajtótájékoztatóján. A kérdést, hogy a bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek le kellene-e mondania, megkerülte.

Az alelnök szerint Görögország 2010 óta 184 milliárd eurót kapott az EU-tól, de a cserébe vállalt reformokat csak részben valósította meg. Az Európai Bizottság Cipraszt hibáztatja a kudarcért és a gazdasági visszaesésért.

Dombrovskis azt is mondta, az euróövezet stabilitása nem kérdés, képesek fenntartani a stabilitást bármilyen eszközzel.

1 2 3 4 5