![A sorsdöntő népszavazás utáni első kritikus nap a görögöknél](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/e8fdc896-86aa-4ec6-8fd1-896b6fa6f3c1.jpg)
A sorsdöntő népszavazás utáni első kritikus nap a görögöknél
Utolsó frissítés:
Egyelőre senki nem tudja, mi lesz Görögországgal, miután váratlanul győzött a megszorítások elutasítása a vasárnapi népszavazáson. A legrosszabb forgatókönyv szerint az Európai Központi Bank elzárhatja a pénzcsapot, összeomolhat a görög bankrendszer, és bekövetkezhet a Grexit, vagyis Görögország kieshet az euróövezetből. A görög bankok már most valószínűleg az utolsókat rúgják, és egyes német politikusok humanitárius katasztrófától tartanak. Kedden ismét válságtárgyalás lesz a görög helyzetről, és ha nem találnak megoldást, a helyzet nagyon gyorsan romlásnak indulhat.
Most érkezett
Nagy a sürgés-forgás az EU-ban
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke délelőtt konferenciahíváson egyeztet a görög helyzetről az euróövezeti országokat tömörítő eurócsoporttal és az EKB-val – írja a Guardian.
A bizottság közleménye azt írja, tudomásul veszi és tiszteletben tartja a görög népszavazás eredményét.
Közben a német kancellár és a francia elnök is egyeztet, fél 12 körül sajtótájékoztatót tartanak.
Juncker kedden felszólal az üggyel kapcsolatban az Európai Parlamentben is. Kedden délután egytől lesz egy euróövezeti válságtanácskozás is.
Percről percre
Adósságelengedést említett a francia pénzügyminiszter
Michel Sapin francia pénzügyminiszter szerint a nemek győzelme a népszavazáson növeli a kockázatát annak, hogy Görögország elhagyja az euróövezetet, de még mindig megállapodhatnak, sőt azt is megpendítette az Europe 1 rádiónak, hogy az adósságelengedés se tabutéma, és Franciaország letett egy ilyen javaslatot az asztalra – írja a Guardian.
Az EKB még egy ideig tartja a görög bankokat
Az Európai Központi Bank a nemek győzelme után is finanszírozni fogja a görög bankrendszert a vészhitellel, de továbbra is a jelenlegi szűk keretet biztosítja majd – értesült a Reuters az ügyre rálátó forrásoktól vasárnap.
Ez egyrészt felfogható jó hírnek, mert a nemeknek nem az lesz a gyors következménye, hogy az EKB elzárja a pénzcsapot, és a görög bankrendszer összeomlik, másrészt azt is jelenti, hogy fennmarad a múlt hétfő óta tartó krízis az országban. Múlt hétfőn nem nyitottak ki a bankok, és tőkekorlátozást vezettek be, egy személy 60 eurót vehet ki naponta a bankautomatákból.
A görög kormány azt ígérte, kedden már újranyitnak a bankok, de az értesülés alapján ez nem túl valószínű, ugyanis nem bírnák euróval a pénzkivételeket az EKB szűkös keretével.
Vasárnapi hírek szerint az EKB hétfőn dönthet a finanszírozásról. Az EKB már emelte a hitelkeretet, ami jelenleg 89 milliárd euró, de ez már nem elég a görög bankok likviditásának fenntartásához, ezért a görögök azt kérik, 3 milliárd euróval emelje meg a keretet a jegybank.
Egy mérsékelt közgazdász lehet a pénzügyminiszter
Egy görög kormányzati forrás szerint esélyes, hogy Euklid Cakalotosz lesz az új pénzügyminiszter. A piaci elemzők ezt egyelőre jó hírként értelmezik, Cakalotosz Oxfordban tanult, és az egyik legmérsékeltebb szereplőnek tartják a kormánypártban, a Szirizában. Jelenleg a görög gazdasági minisztérium szóvivője, eddig is részt vett a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon.
![](https://img.hvg.hu/Img/7fcefbf8-ac48-4ee6-aef5-32203afa118c/3e0e9a16-a583-4e25-8110-ed44a63ab163.jpg)
Gyengélkedik a forint
Kora reggel átlépte a 317 forintot is az euró a piacon, azóta visszament 315 közelébe.
Varufakisz lemondott
Az önjelölt marxista görög pénzügyminiszter a szókimondásával és ellentmondást nem tűrő hangnemével sokszor felbosszantotta a nyugati tárgyalópartnereket. Távozása után még felcsillan a remény, hogy az utolsó pillanatban megmentik Görögországot az összeomlástól.
![](https://img.hvg.hu/Img/7fcefbf8-ac48-4ee6-aef5-32203afa118c/25f3825a-6e62-4569-9c92-c02510edae7f.jpg)
Hivatalos: győzött a nem Görögországban
Az előzetes eredményekkel gyakorlatilag megegyező hivatalos végeredmény szerint a népszavazáson részt vevők 61,31 százaléka szavazott nemmel a nemzetközi hitelezők által javasolt intézkedéscsomagra, míg az igennel voksolók aránya 38,69 százalék volt. A részvételi arány 62,49 százalék volt, jóval meghaladta az érvényességhez szükséges 40 százalékot.