Online adatszolgáltatási kötelezettség
Külföldi vállalkozások esetén lehetőség vagy kötelezettség az online adatszolgáltatás?
Különös polgári per kezdődött a németországi Essenben. A felperes, Saul Luciano Lliuya perui farmer kártérítést követel az RWE német energetikai cégtől.
A 35 éves és hegyi vezetőként is dolgozó férfi szerint a klímaváltozás miatt a faluja közelében lévő lagúna áradással fenyegeti települését. A közeli hegyekben ugyanis nagyon felgyorsult a gleccserek olvadása. Ő maga már 6500 eurót fordított védelmi berendezésekre. Az RWE-től a ráfordítás visszatérítését, továbbá még 17 ezer euró általános kártérítést követel.
A kívülálló azt gondolhatná, hogy a német óriáscég egyik leányvállalata működik Észak-Peruban és emiatt fenyegeti veszély Huaraz települést. De nem erről van szó. A felperes az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásában játszott általános szerepéért perli a német céget. Szóval itt valami nem stimmel. Persze ha tudjuk, hogy a perui farmert a Germanwatch német környezetvédő szervezet támogatja, és fizeti a perköltséget is, már világosabb a kép. A panaszos egyébként ugyancsak német ügyvédje nyíltan ki is mondja: precedenst akarnak teremteni, vagyis azt remélik, hogy a jövőben hasonló eljárások százai indulnak energetikai cégek ellen. De ez egyáltalán nem biztos- írja az AFP.
Az esseni bíróság ugyanis először arról dönt, helyt ad-e egyáltalán a panasznak. Ha azt elveti, december közepére le is zárul a precedensértékűnek szánt bírósági tárgyalás. Ha mégis a folytatásról dönt, hónapokig téma lehet a sajtóban a vizsgálat és az elhúzódó tárgyalás. Az RWE ügyvédje szerint a beadványnak nincs jogi alapja, az üvegházhatást keltő gázok kibocsátását ugyanis formálisan semmilyen törvény nem tiltja. A német cég ügyvédje azt is hangsúlyozta, hogy az RWE rengeteget költ a szénerőművek gázkibocsátásnak csökkentésére és milliárdokat fordít a megújuló források kutatására, a környezetkímélő energiatermelés fejlesztésére is. Mindenesetre a kezdet nagy sajtóvisszhangot kapott, hiszen a perui farmer afféle Dávidként indult harcba az energiatermelés egyik Góliátja ellen.
Külföldi vállalkozások esetén lehetőség vagy kötelezettség az online adatszolgáltatás?
Hogyan és mikor lehet elrendelni a rendkívüli munkavégzést?
Óriási már a zaj a közösségi médiában. Érdemes még pénzt költeni a tartalommarketingre? Hogyan lehet ezt jól csinálni?
Az ingatlan bérleti díja és a kapcsolódó költségek elszámolhatók a költségként? Milyen járulékokat kell fizetni?
A GKI szerint jelenleg három kulcskérdés merül fel az egykor oly népszerű adózási forma visszavezetésénél.