Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Rövidesen Magyarországon is gyártanak elektromos járműveket, ám a profilváltás a beszállítók nagy részét hátrányosan érintheti.
Az idén kezdődik az elektromos motorok tömeges gyártása az Audi győri üzemében. A cég 2020-ra háromfajta villanyautót dob piacra, ezek motorjai is Győrből kerülnek majd ki. A Daimler 2020-ra elkészülő új kecskeméti gyára szintén alkalmas lesz alternatív hajtású járművek előállítására. Tavaly a kínai BYD is beállt a sorba: szeptemberben gördültek ki az első elektromos városi buszok az ázsiai cég komáromi üzeméből.
Az ambiciózus start árnyoldala, hogy a hazai beszállítók többségére nehéz évek várhatnak. Az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint a villanyautók terjedése és az automatizáció öt éven belül hátrányosan érintheti az export ötödét és a GDP 5 százalékát adó ágazatot. Az elektromos járművekben ugyanis csupán feleannyi alkatrész van, mint a belső égésű motorokkal szerelt kocsikban, s a magyar beszállítók jellemzően kis kutatási-fejlesztési igényű, hagyományos termékeket gyártanak. Az Atradius úgy véli, a könnyűfém karosszériaelemek gyártói, illetve a lézer- és digitális technológiákkal termelő cégek esélyei jók, a hagyományos motorok építői, illetve az acélipari cégek viszont csak akkor maradhatnak versenyképesek, ha időben megújulnak. A robotok térnyerése pedig azért jelenthet veszélyeket, mert a vezető autómárkák részben az olcsó kelet- és közép-európai munkaerő miatt vitték ezekbe az országokba a gyártást. Ha teljessé válik az automatizáció, kevesebb érv szól majd a külföldi üzemek fejlesztése mellett.
Kína gazdaság- és környezetvédelmi politikája is befolyásolhatja a közép-európai országok járműiparának jövőjét. Mivel az autógyártásban is az élre tör, a pekingi kormány több programmal támogatja az elektromos járművek elterjedését, sőt fontolóra vette a belső égésű motorok fokozatos betiltását is. Márpedig Kína a német óriások fő exportpiaca, a tiltás a magyarországi gyártásra is visszaütne.
Ami a magyarországi támogatásokat illeti, nem túl biztató a kép. Bár a zöld rendszámmal közlekedő kocsik száma két év alatt 300-ról 4700-ra ugrott, a vásárlók nem élnek tömegesen a tisztán elektromos új autók vásárlásához nyújtott állami szubvencióval. A vételár akár 21 százalékát is elérő, legfeljebb 1,5 millió forintos kedvezményt nyújtó program keretében csak pár száz négykerekű talált gazdára, a zöld rendszámos kocsik leginkább külföldről behozott használt járművek. A hagyományosaknál még a kedvezmények ellenére is drágább villanyautók a gyors terjedés ellenére csupán az 1,5 ezrelékét teszik ki a magyarországi járműparknak.
A tisztán elektromos autók, illetve a hálózatról tölthető hibridek terjedése még látványosabb lenne, ha gyorsabban bővülne a ma mintegy félezer helyből álló nyilvános töltőhálózat. Miközben a töltők tényleges számát csupán megbecsülni lehet – hiszen csak a nyilvános állomások telepítéséhez kell engedélyt kérni –, késik az elektromos mobilitás részleteit szabályozó törvény. Ennek az az oka, hogy az áramszolgáltatók harcban állnak az üzemanyag-forgalmazókkal. Az előbbiek áramot akarnak eladni, s alapvetően az otthoni töltés terjedését elősegítő jogszabályokért lobbiznak, az utóbbiak viszont alternatív üzemanyagként tekintenek az elektromosságra, és a kutakon teremtenék meg a töltés feltételeit. A szolgáltatók már léptek is, a Nemzeti Közművek megkezdte a maga, Mobiliti névre keresztelt töltőállomás-hálózatának a kiépítését. Az áram kifizetése egyelőre megoldatlan: a nyilvános töltők többségén még ingyen lehet áramot vételezni, ám ha majd 20-30 ezer elektromos járgány fut az utakon, nem lesz olyan szolgáltató, amelyik hajlandó lenne tartósan lenyelni az áramköltséget.
A HVG értesülései szerint továbbra is napirenden vannak azok a javaslatok, amelyek szűkítenék az adó- és parkolási kedvezményeket nyújtó zöld rendszám használatára jogosult járművek körét. Az elképzelések szerint lekerülnének a listáról azok a tölthető hibridek, amelyekkel egy töltéssel csak néhány tucat kilométert lehet elektromos üzemmódban megtenni. A szűkítés indoka az lehet, hogy a cél nem a sokmilliós hibridek tehetős tulajdonosainak a támogatása, hanem a közlekedés dekarbonizálása, amit viszont tisztán elektromos járművekkel lehet elérni.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Az egészségügyi államtitkár anyja egyszer megpofozta Gyurcsányt.
Az atomerőműben súlyos a kár, de sugárveszély egyelőre nincs. Akkor minden rendben? Egyáltalán nem.
Az Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia „teljesen nyilvánvalóan hergel és uszít”.
Eltűnésekor hawaii mintás inget viselt.
Egy sárkányszörfös jókor volt jó helyen.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Pontosan úgy működik, mint a légvédelmi rendszerek.