Leszavazta a brit parlament a Brexit-megállapodást - percről percre
Utolsó frissítés:
Az évszázad legfontosabb, egyben legfurcsább szavazása zajlott le ma este a brit parlamentben. A végeredmény megjósolható volt, a következmények annál kevésbé. A tét: milyen körülmények között zajlik le a Brexit, megtörténik-e, és ha igen, ki vezényli le.
Most érkezett
Változnak az idők
Theresa Mayről sok mindent nem lehetett tudni, mielőtt elvállalta a Brexit-tárgyalások levezénylésének nem túl hálás feladatát a 2016-os népszavazást követően.
Alapvetően ennyit:
- David Cameron kormányának belügyminisztere
- Nem támogatja a Brexitet
Ez persze nem jelenti azt, hogy annyira szeretné az EU-t, erről árulkodik egy 2014-es írása, amelyben azt fejtette ki:
Az Európai Unió szabályainak és előírásainak tömege "visszafogja" nem csak Nagy-Britannia, de az összes EU-tagállam gazdaságát.
Meg kell kezdeni a tárgyalásokat a szabad munkaerő-áramlás visszafogásáról.
- A brit parlament alsóházának keddi ülésén súlyos vereséget szenvedett Theresa May miniszterelnök, aki a Brexit feltételeiről szóló megállapodást terjesztette be elfogadásra.
- A mostani szavazás eredeti időpontja december 11-e volt, ám May az utolsó pillanatban lefújta, mert úgy látta, nincs meg a szükséges támogatás.
- Az eltelt egy hónapban valamiféle jogi garanciát próbált kiharcolni az EU-tól arra, hogy a megállapodás legvitatottabb pontja, az ír-északír határ átjárhatóságát szükség esetben garantálni hivatott „backstop” a gyakorlatban nem jelenti a tagság határozatlan idejű meghosszabbítását.
- Ez nem sikerült neki, ahogy jelentős számú képviselőt sem tudott maga mellé állítani azzal, hogy sokszor elismételte: ez a létező legjobb megállapodás, és ha leszavazzák, nagy a valószínűsége annak, hogy leáll a Brexit-folyamat.
- Ehhez képest várhatóan most is erre tesz kísérletet, ha hagyják: szerdán ugyanis bizalmi szavazás várható ellene a parlamentben.
Percről percre
Egy ábrán az elmúlt és a következő két hónap
A most szavazásra bocsátott megállapodástervezet november közepén született meg, akkor készült a HVG folyamatábrája, amelyben a Theresa May előtt álló lehetőségeket vázoltuk fel. A kormányfő eddig jól vette az akadályokat – igaz, decemberben csak azért nem bukott bele a szavazásba, mert elhalasztotta.
Az infografikán az is látható, mi történhet a következő napokban.
Miről szavaznak este?
Mint korábban megírtuk, a házelnök döntése alapján négy módosító került be a szavazásba.
A Munkáspárt módosítója elveti a megállapodást és a no-deal lehetőségét is, ennek érdekében bármilyen más lehetőséget fenntartana.
A Skót Nemzeti Párt (SNP) és Plaid Cymru javaslata a skót és a walesi parlament véleményét tükrözve kimondja, hogy a megállapodás káros a két országrész számára, egyben arra szólít fel, hogy az Egyesült Királyság kilépését halasszák el, amíg egy másik megállapodás nem születik.
A konzervatív Sir Edwards Leigh módosítója kimondja, hogy az ír–északír szükségmegoldás, a backstop ideiglenes, és ha 2021 végéig fennáll, a Brexit-megállapodás érvényét veszti.
A konzervatív John Baron javaslata hasonlít erre, ez kimondja, hogy az Egyesült Királyságnak jogában áll megszüntetni a backstopot. Ha Leigh módosítóját elfogadják, akkor Baronéról nem szavaznak.
A módosítók után kerül napirendre a Brexit-megállapodás elfogadása.
Készenlétben a brit légierő egy gépe
A brit légierő egy gépe készenlétben várja, hogy Theresa May esetleg Brüsszelbe utazna – írja a Daily Mirror. A brit bulvárlap értesülésével kapcsolatban a Guardian azért megjegyzi, hogy a RAF gépei mindig készenlétben vannak – az mindenesetre lehetséges, hogy a kormányfő a szavazás után nem sokkal az EU központja felé veszi az irányt.
Addig azért két kitérő bizonyosan lesz
- Kiáll az újságírók elé a Downing Street 10 előtt, és nyilatkozatot tesz,
- Az FT értesülése szerint több miniszterével konferenciahívás keretében próbálja megnyugtatni az üzleti élet vezetőit.
Juncker Brüsszelben várja a fejleményeket
Az Európai Parlament szerdán reggel 8:30-tól vitázik arról, ami kedd este történik Londonban, a strasbourgi ülésen azonban nem marad ott Jean-Claude Juncker. Az Európai Bizottság elnöke ma még az osztrák elnökséget lezáró vitán vett részt, aztán bejelentette: visszatér a bázisra, ha netán sürgős tárgyalást kellene folytatnia Theresa May-vel.
A két vezető feltevések szerint a Brexit elhalasztásáról beszélhetnek. Vagy ki tudja.
A legrövidebb felszólalás: "No, no, no"
Julian Lewis tory képviselő mindössze 18 másodpercig rabolta képviselőtársai idejét, beszédének a lényege pedig az volt, hogy a no-deal is jobb, mint egy rossz deal, ezért nem fogja támogatni a megállapodást. "Nem, nem, nem".
Mielőtt bárki azt gondolná, hogy Lewis Amy Winehouse-t idézett, a Guardian emlékeztet: Margaret Thatcher lehetett inkább a minta.
Alább látható a beszéd, és az is, hogy a brit alsóház képviselőinek többsége rápihen az esti izgalmakra ahelyett, hogy az ülésteremben várná a fejleményeket.
A nagy B terv
A brit sajtó Geoffrey Cox igazságügyi miniszterre hivatkozva tisztázta, mi lehet Theresa May B terve arra az esetre, ha leszavazzák a megállapodást.
Benyújtja nagyjából ugyanazt újra azzal, hogy ennél nincs jobb.
Hogyan történik a szavazás?
A világ legtöbb parlamentjében a képviselők a helyükön szavaznak, legfeljebb egy dobozhoz zarándokolnak el, hogy abban helyezzék el titkos voksukat. A brit alsóházban ez természetesen nem így van – ezért is kell számítani arra, hogy a négy módosítóról és az indítványról több mint egy órán keresztül eltarthat a szavazás.
A BBC kisfilmben mutatta be a menetet. Az angol nyelvű videóból kiderül: a képviselők, miután meghozták a döntést, elindulnak az ülésteremből és két szoba egyikébe mennek, balra vagy jobbra a folyosón. A folyosón jobbra található terem az igen (Aye), a másik a nem (No) csarnok – legalábbis az alsóházban, a lordoknál Content és No Content, vagyis elégedett vagy nem elégedett nevet viselik a szobák.
Az összeszámolás után aztán visszatérnek, és kihirdetik az eredményt. Mindig az igennel kezdve.
MI van a népszavazással?
Theresa May számtalanszor elvetette egy újabb népszavazás lehetőségét, ám ha valóban leszavazzák a javaslatát, nyilván megint felbukkan ez az ötlet. Az változó, hogy éppen miről akarják megkérdezni a brit közvéleményt, korábban felmerült az is, hogy a létező Brexit-megállapodásról szavaztassák az embereket, de az is, hogy újból megkérdezzék, akarnak-e az EU tagjai lenni.
Ebben talán egy fontos ráció lehet: hogy a 2016-os szavazásnál igazából senkinek nem volt sejtelme sem arról, hogyan megvalósítható a Brexit, most pedig már látjuk, hogy milyen lehetőségek állnak a szigetország előtt.
Azt, hogy mennyire kiszámíthatatlan egy újabb referendum, a brit fogadóirodáknál senki nem jelzi jobban. A BetFred-nél 18/15 annak az esélye, hogy nem lesz, 6/4-hez az, hogy megrendezik. A Bet365-nél 5/4, illetve 4/7 az odds, a Ladbrokes és a Coral pedig 13/8-hoz vesz fel fogadást az újabb népszavazás megrendezésére, és 1/2-höz fizet, ha mégsem lesz. (Az időtáv nem világos.)
Ha a vita alapján lehet jósolni
Jegyezzük meg ezt a nevet: Caroline Spelman.
A Financial Times tudósítása szerint ő az egyetlen olyan felszólaló a brit parlament alsóházi vitájában, aki támogatásáról biztosította Theresa May-t és a Brexit-megállapodást. Tíz képviselőből.