A vállalkozásokat segítő döntéseket jelentett be a kormányinfón Nagy Márton
percről percre

A vállalkozásokat segítő döntéseket jelentett be a kormányinfón Nagy Márton

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiterjesztik a kamatstopot a kkv-k számára, gyármentő programot is hirdetnek és tovább lehet igényelni a Széchenyi Kártya plusz program támogatásait - jelentették be a kormányinfón, amelyen kivételesen Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is részt vesz. Percről percre tudósításunk a sajtótájékoztatóról.

Most érkezett

"Inkorrekt" a kirúgott brüsszeli nagykövet magatartása

Miközben Orbán Viktor az EU-csúcson tárgyalt, a kormány azonnali hatállyal kirúgta Baranyai Gábort, a Brüsszeli Állandó Képviselet Coreper I. nagykövetét. Baranyai később úgy nyilatkozott, hogy a kirúgását méltánytalan, jogellenes és indokolatlan eljárásnak tartja, és meg fogja támadni a rendelkezésére álló minden jogi eszközzel.

Gulyás szerint Baranyai kirúgásának semmilyen politikai oka nem volt, hónapokkal ezelőtt egyeztetett a nagykövettel a kormány, hogy váltást szeretnének, ebben korrekt együttműködés volt sokáig, azóta nem teljesen értik, mit miért tesz.

„Inkorrektnek látom a magatartását” – mondta Gulyás, azt azonban kiemelte, hogy Magyarországon mindenkinek joga van bírósághoz fordulnia.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Fenntartható a Dunaferr működése?

A hvg.hu következik. Első kérdésünk, hogy fenntartható- e a Dunaferr működése. Gulyás szerint a magyar kormány célja, hogy ha lehet, a magyar acélipart mentsük meg, de kérdés, hogy ezt jogilag és gazdaságilag meg lehet-e tenni. Ha nem, akkor a feladat az, hogy senki ne maradjon munka nélkül. Az elsődleges cél mégis, hogy mentsük meg a Dunaferrt.

Nagy Márton hozzátette: a probléma az, hogy a mögöttes finanszírozó bank kihúzta alóla a talajt a szankciók miatt.

A munkácsi turul eltávolítása "magyarellenes akció"

Az ukrajnai Turul-szobor ledöntése magyarellenes akció, amit a kormány elfogadhatatlannak tart. Ha Ukrajna célja az – akiket eddig minden eszközzel támogattak – hogy Európához közelítsen, az a nemzetiségi, kisebbségek jogának érvényesítését is jelenti - mondta Gulyás.

A munkácsi képviselő-testület szólította fel arra a helyi történelmi múzeumot, hogy szerelje le a munkácsi várban lévő turulmadarat ábrázoló szobrot cserélje le az ukrán állami címerre.

Még az őszi ülésszakban ratifikálják a finn és a svéd NATO-csatlakozást

Az elsődleges feladat az volt, hogy az Országgyűlés az uniós vállalásokhoz szükséges törvényjavaslatokat fogadja el, ez megtörtént, ezután - még az őszi ülésszakban – tárgyalni fogják a finn és a svéd NATO-csatlakozás ratifikációját – erősítette meg Gulyás Gergely.

Az ársapkákat fenntartják, amíg szükség van rájuk

Az ATV kérdésére Nagy Márton arról beszél, hogyan is harcol az infláció ellen a kormány. "Az infláció rossz dolog" - kezdi, és kifejti, jó esély van arra, hogy a most 20 százalékot meghaladó, az év végéig várhatóan tovább növekvő infláció éves átlagos szintje ugyan 2023-ban is az ideihez hasonlóan, 15 százalék körül lesz, de a jövő év végére egy számjegyű szintre eshet vissza. Emlékezetes: nemrég erre kérte a jegybankelnököt és erre utasította a pénzügyminisztert.

Ennek részben magyarázata, hogy a nyáron felgyorsuló drágulás jövő nyáron már beépül a bázisba - vagyis ha nem történik valami nagy dolog, lépések nélkül is elképzelhető a csökkenés.

Arra a felvetésre, hogy ennek érdekében fenntartják-e az árstopokat, Nagy Márton azt közölte: amíg szükség van rájuk, igen.

Maradnak a családtámogatások, de azért felülvizsgálják őket

A családtámogatásokon nem akarnak spórolni, a költségvetést így tervezik – emelte ki Gulyás. A megszorításokat elképzelhetetlennek nevezte, annak viszont itt van az ideje, hogy megvizsgálják, melyik program hogyan hat a gyermekválallásra, és milyen gazdasági hatásai vannak. Ez alapján fognak egy hónapon belül dönteni a folytatásról.

Napelempályázat: hétfőn jelenik meg a kormányrendelet

A napelemekre terelődik a szó. Az ATV kérdésére Gulyás Gergely megerősítette, hogy hétfőn jelenhet meg a kormányrendelet a napelemek szabályozásáról, az igények bejelentésére pedig október 31-ig.

Jelenleg 3000 MW napenergia van, ami feltáplálható, 2026-ig több mint 5000 MW előjegyzés van, a rendszer nem visel el többet.

Október vége után további csatlakozásra nem lesz lehetőség addig, amíg a hálózatot nem tudják korszerűsíteni. Erre az uniós támogatások hitelrészét tudják meg használni.

Gulyás szerint nincs probléma azzal, hogy csak a vállalkozásoknak engedik továbbra is igénybe venni a napelempályázatot, mert a lakosság rezsicsökkentett árat fizet.

Miért nincs hitelmoratórium?

Arra a kérdésre, hogy miért nem vezettek be hitelmoratóriumot is, Nagy Márton azt válaszolta, hogy választani kellett: vagy kamatplafont alkalmaznak vagy moratóriumot.

Mint mondta, a probléma a változó kamatozású hiteltermékeknél van, a problémát a törlesztőrészletek emelkedése jelenti. Ezzel szemben az NHP-hitelekkel és a Széchenyi-hitelekkel nincs probléma, hiszen ott fix a kamat.

Automatikus lesz a kamatstop

A kamatstop automatikusan érvénybe lép, közel 60 ezer kkv esetén jelenik majd meg, körülbelül 2000 milliárd forint a hitelek értéke. A vállalkozásoknak nem kell rá külön jelentkezniük – erősítette meg Nagy Márton.

Lényege, hogy aki felveszi a Széchenyi-kártya hitelét, akkor az fix 5%-on tudja felvenni és végig ennyi lesz a kamata.

A miniszter szerint azért vezetik be, mert nem szeretnék, hogy árat emeljenek és bedobják a kulcsot a kkv-k.

A szankciós plakátok "a valóságot írják le"

Múlt héten jelentek meg a plakátok Magyarországon, melyek a "brüsszeli" szankciókat bombaként ábrázolják. Szentkirályi Alexandra ezekről azt mondta, hogy a szankció bombaként hatott, „felrobbantotta az energiaárakat, a plakátok jól leírják a valóságot sajnos”.

Nagy eredménynek tartja, hogy vágóan fontos kérdésben, miközben Brüsszelben döntöttek az emberek sorsáról.

1 2 3 4
Hozzászólások