![](https://img.hvg.hu/Img/7fcefbf8-ac48-4ee6-aef5-32203afa118c/7686b8d0-bb7a-46f0-a1b4-255d375437cf.jpg)
A tengerentúli bankokban sorban állnak a részvény-, kötvény- és árupiacról megtakarításaikat kimenekítő befektetők. Úgy tűnik, az amerikaiak egyedül a készpénzben bíznak, megtakarításaikat bankbetétekben helyeznék el.
A tendencia aggasztja a pénzintézeteket, hiszen a bankbetétekben elhelyezett megtakarítások meglehetősen kis nyereséget hoznak a bankok számára. A Bank of New York Mellon például 0,13 százalékpontos költséggel terhelnék azokat az ügyfeleket, akik nagy összegű készpénzt mozgatnak számláikon. Mások, mint a JP Morgan, a US Bancorp vagy a Wells Fargo amellett, hogy alig fizet a bankbetétek után hozamot, még a betétbiztosítási költségek egy részét is áthárítja a készpénz-betétesekre.
Pedig a bankok a betéteket hitelek formájában vissza csatornázhatnák a gazdaságba, és így a nyereségüket is növelhetnék. Az amerikai hitelintézetek azonban nem a hagyományos, válság előtt megszokott modell szerint működnek manapság. A Wells Fargónál például 41,8 milliárd dollár értékben helyeztek el betéteket az idei harmadik negyedévben, ám a bank csak 8,2 milliárd dollárnyi hitelt helyezett ki.
A hitelintézetek nem tesznek eleget alapvető kötelezettségeiknek, a náluk elhelyezett betéteket leginkább a Fednél parkoltatják rövid lejáratú eszközökben. Rekordalacsony jegybanki kamat mellett azonban ez alig hoz valamit a pénzintézetek konyhájára.